Блінкен стурбований співпрацею Китаю і РФ, він говорив про це із союзниками – спікер Держдепу
Спікер Державного департаменту США Метью Міллер 8 квітня підтвердив журналістам, що держсекретар Ентоні Блінкен у розмовах із союзниками висловлював стурбованість характером співпраці Китаю й Росії, зокрема допомоги російському військово-промисловому комплексу. Стенограму брифінгу Міллера опублікувала пресслужба Держдепу.
Міллера запитали про те, як розвивалася співпраця Китаю й Росії, про яку, за повідомленнями ЗМІ, Блінкен говорив із союзниками останнім часом.
"Із самого початку цього конфлікту ми дійсно були стурбовані підтримкою КНР війни Росії проти України. Особливо останніми місяцями нас турбували її зусилля в допомозі Росії щодо відновлення її оборонно-промислової бази. Ми обговорювали це питання з низкою наших союзників і партнерів у всьому світі", – сказав представник Держдепу.
Протягом останніх місяців, за даними США, Китай почав відновлювати цю промислову базу – заміщати торгівлю з європейськими країнами, яку припинили після вторгнення в Україну через санкції. Китай допомагає постачати в РФ компоненти, які "збільшують здатності Росії атакувати Україну", зазначив спікер.
Міллер додав, що це має довгострокові наслідки для безпеки Європи і світу, тому Блінкен на зустрічах із союзниками й партнерами в усьому світі говорив про необхідність стежити за цими процесами й запобігати їм.
Контекст:
Китай від початку нападу РФ на Україну публічно демонструє нейтральну позицію та закликає до переговорів, але в Організації Об'єднаних Націй часто голосує так само, як Росія, і, за даними ЗМІ, може постачати їй військову техніку.
Протягом останніх місяців, за даними США, Китай посилив підтримку РФ, надає їй розвіддані, оптику для військової техніки, ракетне паливо, верстати для виробництва танків та інші товари. Президент Джо Байден висловив стурбованість щодо цього голові КНР Сі Цзіньпіну в розмові 2 квітня.
Блінкен поінформував європейських союзників про масштаби підтримки Росії Китаєм, які "викликають занепокоєння", і попросив їх ужити заходів проти китайських компаній, які працюють із Москвою, писали Bloomberg і Financial Times.