Бойовики "ЛНР" заявили, що допитали Протасевича

Луганські бойовики збираються звертатися до ЄСПЛ і МКС у зв'язку зі "свідченнями" Протасевича
Фото: EPA
Представники бойовиків "ЛНР" заявили, що провели "слідчі дії" із затриманим у Мінську опозиційним журналістом Романом Протасевичем. Про це повідомляє сепаратистське видання "Луганский информационный центр".

На брифінгу так званий генеральний прокурор "ЛНР" Сергій Горенко подякував Олександрові Лукашенку, який перебуває при владі в Білорусі, за сприяння.

За словами Горенка, представникам бойовиків "вдалося дістати незаперечні докази причетності" Протасевича до діяльності "забороненого в ЛНР націоналістичного проукраїнського угруповання "Азов".

Він заявив, що надані "свідчення" Протасевича дають змогу звернутися в міжнародні правозахисні інстанції – Європейський суд із прав людини і Міжнародний кримінальний суд.

Лукашенко стверджував, що затримані в Мінську Протасевич і його дівчина, росіянка Софія Сапега, "убивали людей на Донбасі". Однак засновник полку "Азов" Андрій Білецький розповів, що журналіст приєднався до українських добровольців як військовий кореспондент. Батьки Протасевича теж кажуть, що на Донбасі він був як журналіст і фотограф.

Окрім того, український журналіст Денис Казанський 1 червня у Facebook оприлюднив уривок із сюжету hromadske, на якому є Протасевич. "Він дістав легке поранення, і йому надають допомогу. На відео видно, що, на відміну від бійців "Азову", Роман вдягнений у цивілку", – підкреслив Казанський.

"Генпрокуратура" терористичної організації "ЛНР" заявляла, що звернулася до Білорусі із проханням передати їй Протасевича.

1 червня Лукашенко погодився, щоб терористи "ЛНР" допитали Протасевича. "Ласкаво просимо до нас, будь ласка, поставте їм запитання", – сказав він.

Сам Протасевич 3 червня в ефірі білоруського державного каналу говорив, що 2014 року був на Донбасі журналістом при "Азові", не входив у штат і не був у зоні бойових дій.

14 червня очільник Слідчого комітету Білорусі Дмитро Гора на запитання про контакти з бойовиками "ЛНР" щодо цього говорив, що в Білорусь не надходило з-за кордону жодних запитів на проведення слідчих дій із Протасевичем.

Контекст:

Літак Ryanair, що летів з Афін до Вільнюса, 23 травня здійснив у Мінську екстрене приземлення нібито через повідомлення про замінування (згодом вибухових речовин на борту судна не знайшли). Для "супроводу" літака за дорученням Лукашенка підняли винищувач білоруських ВПС.

У МЗС України 28 травня повідомляли, що в Україну і країни-партнери не надходило повідомлень про замінування літака.

Після перевірки борту білоруські спецслужби зняли з рейсу й затримали Протасевича та його дівчину, росіянку Софію Сапегу. Сапегу і Протасевича визнали політв'язнями.

Пізніше з'явилися відео із Протасевичем, у яких він говорить, що перебуває в СІЗО в Мінську, співпрацює зі слідством і надає свідчення, у яких зізнається у "факті організації масових заворушень у Мінську". У Європі зазначали, що на обличчі журналіста було видно сліди побиття. 14 червня МЗС Білорусі провело брифінг за участю Протасевича.

Переслідування Протасевича пов'язують із Telegram-каналом NEXTA. Паблік набув широкої популярності влітку минулого року завдяки висвітленню й координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента країни.

Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі й закликали негайно звільнити затриманих.

Низка країн ввела обмеження на авіасполучення з Білоруссю. Кабмін України із 26 травня ухвалив рішення зупинити авіасполучення з Білоруссю, а із 29 травня заборонив білоруським літакам використовувати повітряний простір України.