"Чи можемо ми довіряти?" Ексглава міноборони Латвії запропонував викликати в МЗС словацького посла після заяв Фіцо про "нульову" військову допомогу Україні

Пабрікс (на фото) висловив сумнів стосовно довіри до уряду Фіцо
Фото: EPA

Колишній міністр оборони Латвії Артіс Пабрікс закликав викликати в МЗС країни посла Словаччини. Про це Пабрікс написав в Х 26 жовтня.

Того самого дня перед від'їздом на дводенний саміт ЄС у Брюссель новий прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що він "за нульову" військову допомогу Україні, яка протистоїть повномасштабній російській агресії.

"Якщо Роберт Фіцо заявляє, що Словаччина не постачатиме зброї Україні, а Україна не воює за наші інтереси, то це можна перекласти як словацьку позицію, яка суперечить інтересам безпеки Латвії і де-факто її підриває", – підкреслив Пабрікс.

Ексглава міноборони Латвії висловив сумнів стосовно можливості довіряти уряду Фіцо.

"Оскільки словацькі солдати перебувають у Латвії у складі групи EFP (Enhanced Forward Presence, програма НАТО щодо присутності посилених батальйонних тактичних груп в Естонії, Латвії, Литві та Польщі."ГОРДОН"), чи можемо ми довіряти тому, що їм дозволять воювати, якщо Латвія зазнає вторгнення [країни-агресора] РФ? – зазначив в Х політик. – Чи можемо ми довіряти уряду Фіцо? Чи може НАТО довіряти уряду Фіцо в тому, що стосується таємних розвідданих? Я вважаю, що ці питання потребують відповіді".

Фіцо 26 жовтня перед від'їздом на дводенний саміт ЄС заявив, що "негайне припинення воєнних дій є найкращим рішенням для України". Він додав, що ЄС "має перетворитися з постачальника зброї на миротворця". Фіцо також виступив проти нових санкцій проти РФ до аудиту ефективності попередніх.

Контекст:

На дострокових парламентських виборах, які відбулися 30 вересня у Словаччині, перемогу здобула партія Фіцо Smer-SD. Востаннє він пішов із посади прем'єра 2018 року внаслідок масових протестів. Після виборів Фіцо заявив, що Словаччина має "серйозніші проблеми, ніж питання України", і обіцяв, що його партія зробить усе можливе, щоб сприяти мирним переговорам. Він також виступав за відмову від військової підтримки України. 25 жовтня Фіцо офіційно призначили прем'єр-міністром Словаччини.

У МЗС України 2 жовтня зазначали, що поки зарано судити про те, як результати парламентських виборів у Словаччині вплинуть на підтримку цією країною Києва. "Потрібно дочекатися формування коаліції, і після цього вже, дивлячись на склад цієї коаліції, можна буде робити перші висновки", – зазначив глава зовнішньополітичного відомства Дмитро Кулеба.

4 жовтня президентка Словаччини Зузана Чапутова також виступила проти передання Україні нового пакету військової допомоги. За інформацією ЗМІ, причиною цього стали результати парламентських виборів у країні.