"Сподіваюся, не буде неввічливо". Прем'єр Чехії розкритикував Словаччину за небажання надавати військову допомогу Україні

Союзники мають "використовувати всі можливості, як допомогти Україні", наголосив Фіала
Фото: EPA

Прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала розкритикував рішення президентки Словаччини Зузани Чапутової, яка виступила проти наміру словацького міноборони надати Україні черговий пакет військової допомоги. Про це Фіала сказав 5 жовтня в коментарі Novinky.cz.

"Сподіваюся, не буде неввічливо, коли я скажу, що не вважаю дії Словаччини вдалими", – наголосив Фіала.

За його словами, Україна "потребує нашої допомоги", водночас вона потрібна їй швидко, оскільки країна "веде боротьбу не лише за свою незалежність, а й за мир у Європі".

Як зазначив Фіала, союзники мають "використовувати всі можливості, як допомогти Україні".

Прем'єр Чехії, як і президент України Володимир Зеленський, приїхав до Гранади й узяв участь у третьому саміті Європейської політичної спільноти. Обидва політики провели зустріч, після якої Фіала розповів журналістам, що висловив підтримку Зеленському.

"Важливо, що тут прозвучало з багатьох вуст, наскільки важливо зберегти єдність Європи", – резюмував прем'єр Чехії.

Зеленський на полях саміту в Гранаді також провів зустріч із прем'єром Словаччини Людовітом Одором, який залишається на посаді до формування нового уряду за підсумками парламентських виборів у країні, перемогу на яких здобула партія Smer-SD експрем'єра Роберта Фіцо (він виступав за відмову від військової підтримки України).

Контекст:

Після виборів Фіцо заявив, що Словаччина має "серйозніші проблеми, ніж питання України", й обіцяв, що його партія зробить усе можливе, щоб сприяти мирним переговорам.

У МЗС України зазначали, що поки зарано судити про те, як результати парламентських виборів у Словаччині вплинуть на підтримку цією країною Києва. "Потрібно дочекатися формування коаліції, і після цього вже, дивлячись на склад цієї коаліції, можна буде робити перші висновки", – зазначив глава зовнішньополітичного відомства Дмитро Кулеба.

4 жовтня ЗМІ повідомили, що Чапутова виступила проти надання Україні нового пакету військової допомоги. Вона поділяє думку про недоцільність передавати Україні пакет військової допомоги під час зміни уряду Словаччини після виборів, пояснив її спікер. Він додав, що рішення щодо цього "має відображати результати останніх парламентських виборів".

Наступного дня Чапутова заявила, що військова допомога Україні має тривати. "Я поважаю результати парламентських виборів і негативну думку щодо цього в партії, яка веде коаліційні переговори. Але будь-яка словацька адміністрація має розуміти, що йдеться не лише про безпеку України, а й про, власне, Словаччини", – зазначила президентка.