"Іноді допомагає". Лукашенко назвав Бога білорусом

Бог допоміг, не проводячи операції, владнати всі питання із приземленням літака Ryanair у Мінську, відповів Лукашенко Соловйову
Фото: president.gov.by
Олександр Лукашенко, який називає себе президентом Білорусі, заявив, що вважає Бога білорусом за національністю. Про це він сказав в інтерв'ю російському пропагандисту Володимирові Соловйову, опублікованому на YouTube-каналі "Соловьев LIVE" 7 лютого.

Під час діалогу Соловйов запитав у Лукашенка, чи він посадив літак Ryanair у Мінську, на борту якого був опозиційний журналіст Роман Протасевич.

"Літак посадили – усім усе відомо. Я в парламенті сказав, слухайте, ви мене дуже високо цінуєте, щоб я його так професійно посадив, що підкопатися немає до чого. Жодної інструкції не порушив. Тому якщо посадив, треба сказати: "Лукашенко молодець", – відповів Лукашенко, який вважає себе главою республіки.

А "якщо навіть посадив і провів спецоперацію, вважаючи, що на борту терористи, то провів чи не провів", уточнив у нього Соловйов.

"Слухайте, Бог допоміг, не проводячи операції, владнати всі питання", – сказав Лукашенко.

Тобто "Бог сьогодні – білорус", перепитав російський пропагандист.

"Так, не тільки сьогодні. Він же мене в середині 90-х кинув на цю сковорідку, ось іще іноді допомагає", – наголосив Лукашенко.

Контекст:

Літак Ryanair, що летів з Афін до Вільнюса, 23 травня 2021 року здійснив у Мінську екстрене приземлення нібито через повідомлення про замінування (у підсумку вибухових речовин на борту судна не знайшли). Для "супроводу" літака за дорученням Лукашенка, який перебуває при владі у країні, підняли винищувач білоруських ВПС. Після приземлення літака було затримано Протасевича, який летів цим рейсом, і його дівчину, росіянку Софію Сапегу.

Літак стояв в аеропорту Мінська понад шість годин. Глава МЗС Литви Габріелюс Ландсбергіс повідомляв, що всього на борту перебував 171 пасажир із 18 країн.

Виконавчий директор Ryanair Майкл О'Лірі заявив, що вимушене приземлення в Мінську – це "захоплення та піратство, спонсоровані державою".

Офіційно відомо, що Протасевича обвинувачують за трьома статтями Кримінального кодексу Білорусі: розпалювання соціальної ворожнечі і розбрату, організація масових заворушень, організація групових дій, що грубо порушують громадський порядок. Сапезі висунули обвинувачення за сімома статтями – про розпалювання соціальної ворожнечі та розбрату, про організацію насильства та погроз стосовно силовиків, посадовців, суддів; перешкоджання роботі журналістів, а також про незаконне збирання та поширення приватної інформації й персональних даних.

25 червня Слідком Білорусі повідомив, що Протасевич і Сапега уклали досудову угоду зі слідством. З огляду на це, "слідство визнало можливим" змінити їм запобіжний захід на домашній арешт.

У зв'язку з інцидентом низка країн ввела санкції щодо Білорусі, а також обмеження на авіасполучення з Білоруссю. Кабмін України із 26 травня ухвалив рішення припинити авіасполучення з Білоруссю, а із 29 травня заборонив білоруським літакам використовувати повітряний простір України.

У звіті Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO), опублікованому 20 січня 2022 року, написано, що повідомлення про бомбу в салоні рейсу FR4978 компанії Ryanair було "свідомо неправдивим".