Для дослідження російської вакцини "Супутник V" більше не набиратимуть добровольців
Російське МОЗ зупинило набір добровольців для клінічних випробувань вакцини проти COVID-19 "Супутник V", незважаючи на те, що дослідження ефективності препарату не закінчені. Про це "РИА Новости" 23 грудня повідомив директор Національного дослідницького центру імені Гамалії Олександр Гінзбург.
За його словами, міністерство охорони здоров'я країни дозволило зупинити набір добровольців у зв'язку з тим, що "там усе доведено, а пандемія триває, і плацебо це зовсім не те". Гінзбург вважає, що всіх, хто в межах дослідження отримував плацебо, а не вакцину, потрібно щепити.
За його словами, багато людей, які отримали плацебо, дізналися про це після того як зробили відповідні аналізи, після чого робили щеплення. Зрештою вирішили більше не вводити добровольцям, які ще не вибули з дослідження, плацебо, а тільки саму вакцину.
Як зазначає "Русская служба BBC", спочатку в межах дослідження "Супутника V" вакцину отримало понад 23 250 осіб, а плацебо – 7750 людей. Тепер же група плацебо стала меншою, а якщо пропорції учасників дослідження змінюються, то це може вплинути на його результати.
Директорка Асоціації організацій із клінічних досліджень Світлана Завидова зазначила, що в кінцевому підсумку російські вчені отримають "якісь цифри", але достовірність цих результатів постраждає.
Керівник наукової експертизи фонду Inbio Ventures Ілля Ясний у коментарі "Медузе" підкреслив, що доклінічне дослідження вакцини "Супутник V" спочатку було погано сплановано. Тепер же шанси на те, що дані нормальної якості для дослідження все-таки вдасться зібрати, на його думку, дорівнюють нулю, адже із самого початку процес пішов не за міжнародними стандартами, а за вкрай застарілими російськими.
Генеральний партнер біотехфонду ATEM Capital Антон Гопка зазначив, що якщо дослідження продовжиться, але піддослідним не будуть колоти плацебо, то вчені можуть не дізнатися найголовнішого – довгострокових ризиків щодо безпеки.
Вакцину "Супутник V" зареєстрували 11 серпня. Президент Росії Володимир Путін заявляв, що вона ефективна, формує стійкий імунітет і пройшла всі перевірки. За його словами, одна з його дочок зробила два щеплення і почувається нормально. Водночас сам російський президент не щепився – як глава держави він не може бути добровольцем у випробуванні вакцини, пояснював прессекретар російського лідера Дмитро Пєсков.
Російська вакцина зазнала сильної критики, оскільки її зареєстрували до проходження третьої фази клінічних випробувань. Як пише National Geographic, випробування третьої фази мають вирішальне значення для перевірки готовності вакцини до широкого поширення. Багато російських учених зазначало, що прискорений підхід до реєстрації вакцини суперечить науковим та етичним нормам розроблення ліків.