"Дві другорядні речі, які можна обговорювати". Путін анонсував відповідь РФ на листи від США та НАТО щодо "гарантій безпеки"
Текстову версію заходу опубліковано 8 лютого на сайті Кремля.
Путіна запитали, що робитиме Росія після отримання відповіді на свої вимоги щодо "гарантій безпеки".
"Зараз підготуємо відповідь на той папір, який ми отримали із Брюсселя та Вашингтона, передамо до Вашингтона та Брюсселя. Там є справді речі, які можна обговорювати. Вони, щоправда, мають другорядний характер, але менше з тим. Але будемо домагатися, зрозуміло, відповіді на головні питання", – відповів Путін.
Водночас він назвав "дивним" прохання партнерів не публікувати зміст листа.
"Я не розкриватиму кожну статтю, але просто з усіх головних питань – нерозповсюдження НАТО, нерозміщення ударних систем біля наших кордонів, повернення інфраструктури НАТО до 1997 року – по жодному із цих пунктів не просто немає позиції чи навіть відповіді "ні" чи "так", враження, що ми навіть не ставили цих питань, їх просто оминули", – сказав російський президент.
На думку Путіна, діалог РФ із США та НАТО на цьому не закінчено.
"Зараз сформулюємо відповідь, наше бачення, і передамо до Вашингтона і Брюсселя", – резюмував глава Кремля.
Контекст:
7 грудня 2021 року Путін під час розмови з президентом США Джо Байденом заявив, що НАТО робить спроби "освоєння" території України. "Тому Росія серйозно зацікавлена в отриманні надійних, юридично зафіксованих гарантій, що унеможливлюють розширення НАТО у східному напрямку та розміщення у суміжних із Росією державах ударних наступальних систем озброєнь", – сказав він.
17 грудня на тлі нарощування російських військ поблизу кордонів України МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, у них ідеться, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку" та відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР. Росія також вимагає, щоб війська та озброєння НАТО повернулися до меж кордонів 1997 року (з того часу до Альянсу вступила низка країн, зокрема Польща).
10-го, 12-го та 13 січня відбулися перемовини Росії, США, НАТО та ОБСЄ щодо цих вимог. За підсумками перемовин у Росії заявили, що не отримали від США та НАТО жодних гарантій, представники Штатів сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація і дипломатія або конфронтація та наслідки.
26 січня США та НАТО передали письмову відповідь РФ на її вимоги щодо "гарантій безпеки". За словами глави МЗС Росії Сергія Лаврова, у відповіді США немає "позитивної" для РФ реакції щодо подальшого розширення НАТО на схід.
Глава українського МЗС Дмитро Кулеба заявляв, що відповідь США Росії щодо "гарантій безпеки" стосовно України не викликає заперечень.
Американська сторона просила не публікувати положення переданої РФ відповіді, щоб мати місце для закритих перемовин.
2 лютого текст відповіді США та НАТО опублікувало іспанське видання El País. Штати та Альянс повторили РФ свою позицію про відданість політиці відкритих дверей в НАТО.