Естонія надішле Литві 100 км загороджувального дроту для зміцнення кордону з Білоруссю
Сили оборони Естонії надішлють Литві 100 км загороджувального дроту для зміцнення кордону з Білоруссю. Про це повідомила пресслужба міністерства оборони Естонії 24 липня.
Глава міноборони Естонії Калле Лаанет обговорив ситуацію на литовсько-білоруському кордоні з міністеркою внутрішніх справ Литви Агне Білотайте. Міністри погодилися, що потік мігрантів із Білорусі до Литви "аж ніяк не є нормальною міграційною кризою".
Білотайте назвала це "гібридною атакою на Литву, Європейський союз і його цінності загалом". За її словами, атака спрямована на дестабілізацію Литви і регіону.
Лаанет зауважив, що ситуацію ускладнюють ще й російсько-білоруські військові навчання "Захід 2021", основні заходи яких спрямовано на Балтійський регіон і Білорусь.
Окрім загороджувального дроту, Естонія готова з 1 серпня надіслати в Литву три безпілотні літаки, щоб "поліпшити ситуаційну обізнаність на кордоні".
Контекст:
За даними Служби охорони державного кордону Литви станом на 24 липня, на кордоні з Білоруссю цього року литовські прикордонники затримали 2470 мігрантів, переважно з Іраку. Це майже у 33 рази більше, ніж торік, і у 66 разів більше, ніж 2019 року, зауважили в міноборони Естонії.
У Литві вважають, що Олександр Лукашенко, який називає себе президентом Білорусі, навмисно послабив контроль над кордоном зі свого боку. У міноборони Литви заявляли, що Білорусь інструктує нелегалів на кордоні. Прем'єр-міністерка Литви Інгріда Шимоніте стверджувала, що перевезенням мігрантів займаються легальні білоруські компанії, які спеціалізуються на туристичному бізнесі.
У зв'язку з дедалі більшим припливом нелегальних мігрантів уряд Литви 2 липня оголосив надзвичайну ситуацію. 13 липня литовський Сейм офіційно визнав наплив мігрантів із Білорусі гібридною агресією.
Влада Литви на тлі міграції, яка зростає, планує побудувати наметовий табір на 350 осіб для мігрантів і біженців. Також влада Литви оголосила 7 липня про початок будівництва стіни на кордоні з Білоруссю. На проєкт хочуть витратити €42 млн. Литва розмістить додаткові війська на кордоні, щоб стримати потік нелегальної міграції.
Єврокомісія допоможе Литві подолати міграційну кризу, яка виникла на кордоні з Білоруссю. Про це 2 липня заявила глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Для контролю кордону з Білоруссю ЄС скерує у Литву прикордонні патрулі, перекладачів і вертольоти, зазначав 10 липня президент країни Гітанас Науседа.
Через наплив мігрантів Литва запропонує Євросоюзу ввести нові санкції проти Білорусі, заявляв 12 липня глава МЗС країни Габріелюс Ландсбергіс. За його словами, "використання мігрантів як зброї проти країн ЄС навіть цинічніше, ніж викрадення літака Ryanair".
Польща 21 липня заявила про доправлення гуманітарної допомоги Литві у зв'язку зі складною ситуацією через наплив мігрантів через Білорусь.