Фейгін: Горбачов у історії залишиться як ініціатор перебудови й гласності, а Єльцин – як прабатько Путіна G

У Єльцина та Горбачова – різна спадщина, вважає Фейгін
Фото: yeltsincenter.ru

Усі заслуги першого президента Росії Бориса Єльцина на цій посаді перекреслює факт, що він привів до влади свого наступника – чинного президента РФ Володимира Путіна. Таку думку в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону висловив російський юрист і блогер Марк Фейгін.

"У нас завжди ставлення до [колишнього генерального секретаря ЦК КПРС, першого президента СРСР Михайла] Горбачова було не як до історичної постаті, якій удалося багато чого змінити в історії держави, а все-таки як до комуністичного вождя. І тому первинно, через молодість, ми ставилися до нього негативно через події у Вільнюсі, у Тбілісі. І це нікуди не зникло", – сказав Фейгін, коментуючи смерть політика.

На переконання блогера, усе пізнається в порівнянні та в історичній ретроспективі.

"І тут, звісно, скажемо прямо, є із чим порівнювати. Адже сильно ми переглядаємо ставлення. Тому що до Єльцина, наприклад, навпаки, порівняно з Горбачовим, було краще ставлення, а зараз минули ці десятиліття – і цілком очевидно, що Єльцин того місця, на яке міг би претендувати за 90-ті роки, не займе з тієї простої причини, що він залишив у спадок Путіна. І це перекреслює взагалі все, що він зробив", – вважає юрист.

На думку блогера, "це набагато важливіше", ніж усі заслуги Єльцина й реформи, які він підтримав і продовжив.

"І виходить, Горбачов залишиться з багажем його реформ, які призвели зрештою – може, він не бажав цього – до обвалення радянської ідеології, радянської держави й узагалі цього колосу – СРСР – і взагалі східного блоку як такого. А Єльцин залишиться зі спадщиною Путіна. Розумієте? І ось тут нічого вже не зміниш, тому що історія завершилася, цю останню сторінку було перегорнуто", – сказав він.

Блогер підкреслив, що ні Горбачов, ні Єльцин публічно не сказали, ким є Путін: "злочинцем, убивцею, людиною, яка заслуговує на найжорстокіше покарання за все, що він скоїв за трохи менше ніж чверть століття".

"Ні той, ні інший про це не сказав. Але однаково тепер уже це вже доля історії. І спадок їхній розглядатимуть саме у великій ретроспективі. І повторюю: нічого не можна вже із цим зробити, нічого не можна змінити. Горбачов залишиться як ініціатор Перебудови, гласності й усього, що це супроводжувало. А Єльцин залишиться як батько-прародитель свого наступника в особі Путіна. І нічого із цим уже не зробити", – підсумував Фейгін.

Горбачов помер 30 серпня 2022 року. Похорон відбувся 3 вересня в Москві. У Кремлі заявили, що на похороні Путіна не буде, повідомляє Euronews. Глава Кремля попрощався з Горбачовим 1 вересня, за два дні до офіційної панахиди – на персональній закритій церемонії у прощальному залі при морзі Центральної клінічної лікарні. Відсутність Путіна на прощанні в центрі Москви у Кремлі пояснювали його "щільним графіком".

Фейгін: Я вірю, що в Путіна є двійники оперативні: так, щоб, якщо когось уб'ють, то не його. Повний текст інтерв'ю

Відео: В гостях у Гордона / YouTube

Контекст:

У 1952 році Горбачов вступив до КПРС. У 1970–1978 роках був першим секретарем Ставропольського крайового комітету КПРС, у 1985–1991 роках – генеральним секретарем ЦК КПРС. У 1987 році Горбачов ініціював економічні та політичні реформи у СРСР, які дістали назву "перебудова".

У 1990–1991 роках Горбачов обіймав посаду президента СРСР. Він перша і єдина людина, яка перебувала на цій посаді. Горбачов склав повноваження у грудні 1991 року після того, як лідери Росії, України та Білорусі підписали Біловезьку угоду про розпад СРСР.

Єльцин був першим президентом РФ (1991–1999, переобраний 1996-го), помер 2007 року.

Колишній віцепрезидент компанії ЮКОС, мільярдер Леонід Невзлін розповів у інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону, що наприкінці 90-х Путіна опікував російський бізнесмен Роман Абрамович, який мав великий вплив у оточенні Єльцина. За словами Невзліна, завдяки Абрамовичу спадкоємцем Єльцина було обрано саме Путіна, а не прем'єр-міністра РФ Віктора Черномирдіна, який обіймав до нього посаду.

У грудні 1999 року у зв'язку з тим, що Єльцин пішов у відставку, Путін став в.о. президента Росії. У березні 2000 року на президентських виборах його було обрано главою держави, він здобув понад 50% голосів. Путін перебуває при владі понад 20 років. У 2018-му його було обрано на четвертий президентський строк. У 2008–2012 роках Путін був главою уряду, у цей час посаду президента обіймав Дмитро Медведєв.

Російський опозиційний політик, колишній глава уряду РФ Михайло Касьянов розповів у інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону, що наприкінці життя Єльцин зрозумів, що, обравши Путіна своїм наступником, він зробив помилку.