Фейгін: Меджліс – конкретна тема. Зобразити виконання тимчасових заходів, ухвалених Міжнародним судом ООН, у Росії не вийде
Скасування заборони Меджлісу торкнеться справ, порушених у Криму проти кримських татар, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" російський адвокат Марк Фейгін.
Головним моментом в ухваленому Міжнародним судом ООН рішенні щодо захисту національних меншин в окупованому Криму є вимога до Росії скасувати заборону діяльності Меджлісу кримськотатарського народу, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" російський адвокат Марк Фейгін.
"Загалом рішення суду – половинчасте. Підкреслюю, це не остаточне рішення, а тимчасові заходи. Багато хто, до речі, не може розібратися в цьому питанні тому, що російська пропаганда стверджує, що тимчасові заходи начебто були відхилені. Що стосується Криму, то я вважаю головним рішення щодо скасування заборони Меджлісу. Можна багато розмірковувати про школи з українською мовою навчання, про дискримінацію кримських татар і так далі. А ось Меджліс – конкретна тема. Зобразити виконання тимчасових заходів, ухвалених Міжнародним судом ООН, у Росії не вийде. Немає такої лазівки", – зазначив адвокат.
На його думку, ухвалене судом рішення змусить РФ закрити справи проти кримських татар.
"Скасування заборони Меджлісу торкнеться справ, порушених проти кримських татар. І з цим РФ доведеться щось робити. По суті, ці справи відображають російську позицію, проти якої суд у Гаазі ухвалив рішення. Якщо Росія не зробить відповідних кроків, це буде означати неповагу до рішення Міжнародного суду ООН. На практиці це означає, що заборона на діяльність Меджлісу повинна бути негайно скасована. Також доведеться закрити справи проти кримських татар. Потрібно розуміти зв'язок між рішенням суду ООН і переслідуваннями в Криму. Адже мова йде про двох заступників голови Меджлісу Ахтема Чийгоза й Ільмі Умерова", – підкреслив Фейгін.
Він уважає, що РФ відмовиться виконувати рішення суду.
"Я впевнений, що Росія не буде виконувати тимчасових заходів, ухвалених Міжнародним судом ООН. Москва проігнорує їх. Чому? Тому що це означало би зміну всієї політики Кремля щодо кримських татар у Криму. А дозволити собі це нинішнє російське керівництво не може. Звичайно, це призведе до певних наслідків. Думаю, суд урахує, що його рішення не виконано. Особливо суд зверне на це увагу, коли буде виносити остаточний вирок. Узагалі неповага до суду ООН як інституту – це занадто навіть для Росії", – заявив адвокат.
За його словами, Україні необхідно продовжувати роботу, щоб надати суду необхідну аргументацію своєї позиції.
"Я не дуже розумію логіку суду в тій частині, яка стосувалася Конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму. Можливо, суд уважає, що на Донбасі цього немає. Або ж українська сторона недостатньо аргументувала свою позицію. Однак, якщо я правильно розумію, Україна й далі може наполягати на введенні цих тимчасових заходів. І мені здається, роботу в цьому напрямку потрібно продовжувати. Адже фактів більш ніж достатньо. Невже на Донбасі немає російської військової техніки та фінансування РФ? Чи там немає боєприпасів, які постачає Росія, і російських військових? Заперечувати це дивно. Проте менше рішення суду потрібно поважати та продовжувати добиватися свого", – резюмував Фейгін.
Із 6 до 9 березня в Гаазі відбулися попередні слухання за позовом України проти Росії, у якому вказано на порушення Москвою положень Конвенції ООН про боротьбу з фінансуванням тероризму та Конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації.
Київ вимагає засудити акти тероризму в Харкові та на Донбасі, включно зі збитим рейсом MH17, а також зобов'язати Росію виплатити компенсації. Окрім цього, суду пропонували притягнути до відповідальності офіційних осіб, винних у підтримці тероризму. Другий блок претензій стосувався порушень прав кримських татар і українців з боку окупаційної влади Криму.
Україна попросила Міжнародний суд ООН на час розгляду справи як захід забезпечення позову заборонити РФ здійснювати будь-які кроки, які погіршують ситуацію.
Російська сторона в Міжнародному суді ООН у Гаазі заявила, що бойовики на Донбасі самі знайшли зброю, яка залишилася на території Донецької та Луганської областей із часів СРСР або ж яку залишили там українські військові.
19 квітня Міжнародний суд ООН відмовив Україні у тимчасових заходах проти Росії за Конвенцією про боротьбу з фінансуванням тероризму. Однак суд у Гаазі погодився запровадити заходи за позовом України проти Росії для захисту національних меншин в окупованому Криму.