Франція готується до повного припинення постачання російського газу
"Я думаю, що повне припинення постачання російського газу цілком реальне... І нам потрібно підготуватися до цього сценарію", – сказав він у кулуарах ділової та економічної конференції на півдні Франції.
Міністр також назвав припинення постачання російського газу "найімовірнішим сценарієм".
Ле Мер сказав, що першою лінією оборони країни в цьому контексті є скорочення споживання енергії домогосподарствами й підприємствами, а потім будівництво нової інфраструктури, наприклад плавучого заводу, куди зможе надходити скраплений природний газ, який постачають із-за кордону.
За словами міністра, уряд також розглядає компанію за компанією, щоб побачити, які з них можуть бути змушені знизити виробництво для економії енергії, якщо це необхідно.
Як зазначає Reuters, приблизно 17% газу надходить до Франції з Росії, тому ця країна менше залежить від російського газу, ніж деякі з її сусідів. Проте припинення постачання російського газу особливо проблематичне зараз, оскільки атомній енергетиці Франції буде важко справлятися із цією проблемою, тому що багато реакторів нині перебувають на технічному обслуговуванні.
Контекст:
Після вторгнення РФ в Україну, яке розпочалося 24 лютого, країни Заходу ввели кілька пакетів санкцій проти Росії, а також почали масово відмовлятися від російських нафти й газу та шукати їм альтернативу.
За даними "Русской службы ВВС", донедавна ЄС купував у Росії орієнтовно 40% усього газу. Частково замінити російські нафту та газ ЄС збирається, збільшивши закупівлю в інших країнах, насамперед у США й на Близькому Сході. У планах ЄС витратити додатково понад €200 млрд, щоб повністю відмовитися від російського викопного палива вже до 2027 року, зазначає ЗМІ.
27 квітня Болгарія та Польща стали першими країнами, яким "Газпром" перестав постачати газ через відмову платити в рублях. У травні Росія зупинила постачання газу до Фінляндії та Нідерландів, із 1 червня – в Данію. Ці країни також відмовилися платити в рублях.
Євросоюз розробив план заміщення російського газу. Він передбачає постачання 50 млн м&³3; зрідженого газу зі США або Катару та ще 10 млн м&³3; газу – наявними трубопроводами. Також Єврокомісія заявляла, що через дефіцит російського палива електростанції країн ЄС переходитимуть на вугілля.
14-го і 15 червня російський "Газпром" двічі оголосив про зниження обсягів прокачування газу до Європи через трубопровід "Північний потік" – із 16 червня до 67 млн м&³3; на добу.
Уповноважена Європейської комісії з енергетики Кадрі Сімсон 25 червня заявила, що 12 країн Євросоюзу повністю або частково залишилися без газу з Росії. Водночас ЄС досяг угоди про збільшення постачання газу з Ізраїлем, Єгиптом і Норвегією на фінішній прямій – переговори з Азербайджаном, зазначила Сімсон, наголосивши, що в травні вже вдалося доставити рекордні 12,8 млрд м&³3;.