Євросоюз має готуватися до повного припинення постачання російського газу – фон дер Ляєн
Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн попереджає, що Європейському союзу необхідно розробити екстрені плани, щоб підготуватися до скорочення і навіть повного припинення постачання російського газу, повідомляє 6 липня "Європейська правда".
Під час виступу в Європарламенті 6 липня фон дер Ляєн зазначила, що Путін і далі використовує енергоносії як зброю, і ЄС має бути готовим до перебоїв із постачанням.
"Нам також необхідно зараз готуватися до подальшого припинення постачання газу і навіть до повного припинення постачання російського газу", – цитує "Європейська правда" голову Єврокомісії.
Фон дер Ляєн додала, що триває робота із захисту єдиного європейського ринку та промислових ланцюжків від можливих збоїв постачання. Вона запевнила, що в межах заходів щодо захисту ринку Єврокомісія незабаром презентує план для ЄС щодо реагування в разі надзвичайної ситуації.
Контекст:
Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну, яке розпочалося 24 лютого, країни Заходу ввели кілька пакетів санкцій проти Росії, а також почали масово відмовлятися від російських нафти й газу і шукати їм альтернативу.
За даними "Русской службы ВВС", донедавна ЄС купував у Росії приблизно 40% усього газу. Частково замінити російські нафту і газ ЄС збирається завдяки збільшенню закупівель в інших країнах, насамперед у США та на Близькому Сході. У планах ЄС витратити додатково понад €200 млрд, щоб повністю відмовитися від російського викопного палива вже до 2027 року, зазначає ЗМІ.
27 квітня Болгарія та Польща стали першими країнами, яким "Газпром" перестав постачати газ через відмову платити в рублях. У травні Росія зупинила постачання газу до Фінляндії та Нідерландів, із 1 червня – у Данію. Ці країни також відмовилися платити в рублях.
Євросоюз розробив план заміщення російського газу. Він передбачає постачання 50 млн м&³3; скрапленого газу зі США або Катару та ще 10 млн м&³3; газу – наявними трубопроводами. Також Єврокомісія заявляла, що через дефіцит російського палива електростанції країн ЄС переходитимуть на вугілля.
14-го і 15 червня російський "Газпром" двічі оголосив про зниження обсягів прокачування газу до Європи через трубопровід "Північний потік" – із 16 червня до 67 млн м&³3; на добу.
Уповноважена Європейської комісії з енергетики Кадрі Сімсон 25 червня заявила, що 12 країн Євросоюзу повністю або частково залишилися без газу із Росії. Водночас ЄС досяг угоди про збільшення постачання газу з Ізраїлем, Єгиптом та Норвегією, на фінішній прямій – переговори з Азербайджаном, зазначила Сімсон, наголосивши, що у травні вже вдалося доправити рекордні 12,8 млрд м&³3;.