Геннадій Гудков: Путіну, одержимому ідеєю помсти, ніхто не доповідав про реальну ситуацію в Україні G

Гудков: Мені давно говорили: "Володі не можна нічого повідомляти такого, що може його злити і дратувати, це небезпечно"
Фото: EPA

Напередодні вторгнення російських військ в Україну президента РФ Володимира Путіна погано поінформували про ситуацію в Україні. Про це в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону розповів опозиційний російський політик, колишній депутат Держдуми РФ, полковник ФСБ Росії у відставці Геннадій Гудков.

Він наголосив: оточення просто боялося доповідати йому про реальну ситуацію.

"Путіну, одержимому ідеєю помсти Україні, ніхто не доповідав про реальну ситуацію – про те, що його там не чекають, що його там не зустрічатимуть із пелюстками троянд, що хліб із сіллю ніхто з українських дівчат не підноситиме, що українська армія готова чинити спротив... Не тому, що інформації не було. Інформації [було повно]. Досить Путіну було зателефонувати вам чи мені, і ми б йому пояснили за 40 хвилин, чому війна проти України буде згубною, безглуздою і призведе до поразки. Але йому було неможливо доповісти. Мені давно це говорили: "Володі не можна нічого повідомляти такого, що може його злити і дратувати, це небезпечно". Мені говорили це деякі царедворці, які ходили до нього з доповідями", – розповів Гудков.

На правду Путін, можливо, і не реагував агресивно, але доповідачу в майбутньому могли загрожувати санкції, продовжив політик.

"Він, можливо, не спалахував, не кидав ні в кого ручки у своєму кабінеті, але це тихе невдоволення було ще небезпечнішим. Тому що завтра ти міг втратити пост і взагалі все або проти тебе могли порушити справу. Тому йому намагалися доповідати те, що потрапляло в його картину світу... А картина світу в Путіна, з урахуванням його психозів, болячок і лікування, була абсолютно спотвореною... Він був у своїй парадигмі, у яку проникала лише та інформація, яка якось їй відповідала. А все те, що не відповідало, або повідомляли вкрай обережно і мимохідь, другорядними деталями, або не повідомляли зовсім", – сказав Гудков.

На його думку, війну проти України Путін назвав "спеціальною операцією", оскільки був погано поінформований і щиро вірив, що вона буде швидкою і справді буде схожою на операцію спецпризначенців.

"Чому "спецоперація"? Це не обмовка. Це не пропагандистський прийом. Путін вважав, що це справді буде досить швидка військова операція, типу спецоперації спецпризначенців, під час якої населення радісно зустрічає батька Бурнаша, як у відомій нашій комедії ["Невловимі месники"], і він за 10 днів закінчує війну", – вважає Гудков.

Відео: В гостях у Гордона / YouTube

Контекст:

Сьогодні 114-й день повномасштабного вторгнення РФ в Україну. За час повномасштабної війни російська армія захопила частину території України на півночі, півдні та сході. На початку квітня РФ відступила з північних регіонів України, зосередивши зусилля на наступі на сході. Наразі окупанти утримують частину Харківської, Запорізької, Миколаївської, Херсонської, Донецької та Луганської областей. Із 2014 року під російською окупацією перебуває український півострів Крим.

Спочатку, за даними СБУ, Путін розраховував захопити Україну за кілька днів. Один із полонених, свідчення якого опублікувало відомство, розповів, що російським військовослужбовцям видали провізію із запасом на три доби. Але бліцкриг провалився.

На початку війни колишній начальник Головного управління розвідки Міноборони України Василь Бурба повідомив, що, за його даними, Путін перебував в інформаційній ізоляції і не мав повних даних про війну в Україні. Про це також заявив болгарський журналіст, головний розслідувач міжнародної групи Bellingcat Христо Грозєв. "Я впевнений, що є [інформаційна] бульбашка, у якій його тримають... Ну хто б йому доповідав без страху, без остраху, що українські селяни забирають танки – і вивозять їх своїми тракторами?" – сказав у березні Грозєв. Згодом, за його словами, ситуація дещо змінилася. У червні в інтерв'ю YouTube-проєкту "Продолжение следует" журналіст висловив думку, що зараз Путін "набагато краще" поінформований, ніж у перші місяці війни. "Цілі ставлять менш амбітні, ніж на самому початку", – сказав він.