Грозєв: Путіна тримають в інформаційній бульбашці. Хто йому доповідав, що українські селяни забирають танки у російських військових?
"Я впевнений, що є [інформаційна] бульбашка, у якій його тримають, у якому він отримує частково інформацію. Ну хто б йому доповідав без страху, без остраху, що українські селяни забирають танки – і вивозять їх своїми тракторами (видання "Сьогодні" підготувало добірку таких історій. – "ГОРДОН")? Ти маєш бути дуже сміливим, щоб включити це до своєї доповіді Путіну. Тому я впевнений, що частину інформації він отримує, а частину не отримує", – сказав Грозєв.
Розслідувач уточнив, що частину інформації Путін зобов'язаний отримувати, тому що ведення війни пов'язане з величезними витратами, які має стверджувати президент, і "рішеннями, як далі розподіляти інвентар та амуніцію".
З того, що журналістам Bellingcat вдалося проаналізувати, вони можуть зробити висновок, що у російській армії інформація про провали доходить максимум до командира дивізії, продовжив Грозєв.
Журналіст розповів, що вони перевірили це, коли працювали над матеріалом про обстріл російською армією Маріуполя Донецької області у 2015 році.
"Було дуже багато перехоплень, тисячі перехоплень, які ми прослухали. І стало зрозуміло, що коли йде провал на рівні батальйону, дивізії, це все доповідається до командира дивізії, але далі це не проходить. Не доповідається до Москви. А до Москви вони доповідають щось змінене, щось покращене, покрасивіше", – сказав Грозєв.
Він припустив, що, можливо, якби Путін мав повну інформацію про становище російських військ в Україні, ситуація розвивалася б інакше.
"Єдине, чого я зараз боюся, – що, можливо, якби правильною була доповідь у Москву, що відбувається, вони відмовилися б узагалі [від продовження війни] – і пішли б на переговори з позицією української сили... А зараз, якщо Путіну доповідають якусь розмальовану картину, він може вважати, що вони попереду", – наголосив журналіст.
Контекст:
Уранці 24 лютого 2022 року Путін оголосив про вторгнення російських військ в Україну. Він заявив, що ціль РФ – "демілітаризація та денацифікація України". Після цього збройні сили РФ атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) та сходу.
Путін стверджує, що окупанти в Україні атакують лише військову інфраструктуру. Але вони з першої години вторгнення обстрілюють цивільні об'єкти, зокрема житлові квартали, дитячі садки та лікарні, заявив президент України Володимир Зеленський.
РФ застосовує в Україні реактивні системи залпового вогню та завдає авіаударів. Станом на 7 березня в Україні було пошкоджено або знищено 202 школи, 34 лікарні, понад 1500 житлових будинків, зокрема і багатоквартирні. За даними ООН, загинуло не менше як 474 мирні жителі.
Путін заявив 6 березня, що війна в Україні, яку він називає "операцією", йде "просто за планом, за графіком, все робиться так, як і запланував Генеральний штаб". При цьому у розвідці НАТО вважають, що хоча РФ вже задіяла в Україні всі сили, які планувала, за два тижні війни вона досягла "дуже незначного прогресу" (здебільшого на півдні). Російська армія зіткнулася з активним опором українців і, за даними, західної розвідки, не змогла вирішити низку проблем, наприклад, пов'язаних із логістикою.
За інформацією начальника Головного управління розвідки Міноборони України у 2016–2020-х роках Василя Бурби, Путін перебуває в інформаційній ізоляції і не повною мірою володіє даними про війну в Україні. Він розповів, що інформацію президенту РФ доносять дві-три особи, які "його тримають у теплій ванні".