Геннадій Гудков: У 2019 році Путін передав гігантські повноваження силовикам на чолі з Патрушевим
Це, за його словами, збіглося за часом із погіршенням здоров'я Путіна.
"У 2019 році він передав гігантську кількість повноважень силовикам на чолі із [секретарем Ради безпеки РФ Миколою] Патрушевим, поклавши край боротьбі так званих веж [Кремля]. І з цього моменту силовики почали повністю командувати країною. Вони відсунули від керма всіх. І навіть із так званих політичних питань, [наприклад, щодо] погодження списків на вибори "Единой России" або не "Единой России" спочатку ходили на Луб'янку, а вже потім ішли до [першого заступника керівника адміністрації президента РФ Сергія] Кирієнка", – розповів Гудков.
Саме тоді, на його думку, Путін почав конкретно планувати, як далі відбуватиметься керівництво Росією.
"Він почав готувати два варіанти: або президент залишається з гіперповноваженнями, 2020 року були поправки [у конституцію], або президента не буде, а буде якась інша посада, декоративна, або її взагалі не буде, але тоді путінізм залишатиметься без Путіна, – сказав політик. – Це кремлівська історія його трансформації, його ставлення до управління країною, перехід від ручного режиму до делегування повноважень серйозним групам. І поки що силовики домінують".
Гудков вважає, що інші блоки, наприклад, економічний, особливо не впливають на управління країною, але його представники "чекають не дочекаються, коли силовики зламають голову, вони потирають руки щодня".
Після цього делегування повноважень силовики, за словами Гудкова, почали урізати повноваження регіональної влади, перетворивши губернаторів "на папуг".
"Я сам не знав, але нещодавно поспілкувався з людьми. Вони кажуть: "Губернатор зараз нуль, попка-дурень". У губернаторів завжди були серйозні повноваження, була можливість кадрових рішень, можливість впливу на силові структури. Нехай не така значна, але була. А зараз, як мені сказали, губернаторів позбавили можливості навіть кадрових рішень. Заступника з фінансів призначають лише після погодження з мінфіном, з освіти – із міносвіти, з економіки – із мінекономіки тощо. Тобто вони навіть команду не можуть сформувати самі. Отже, Путін, передавши владу силовикам, позбавив величезних повноважень регіональну владу і повністю знищив муніципальне самоврядування. Там мер будь-якого міста – просто карикатура, людина, яка імітує владу. У нього взагалі жодних повноважень немає", – сказав Гудков.
Сам Путін, відійшовши від ручного управління країною, зосередився на підготовці до війни з Україною, наголосив колишній депутат Держдуми.
Контекст:
Путін обіймає посаду президента Росії з 2000 року з перервою у 2008–2012 роках, коли він був главою уряду. У 2020 році до конституції РФ внесли зміни, які дають Путіну можливість знову балотуватися на посаду глави Кремля 2024 року.
У 2020 році колишній радник Путіна, російський економіст Андрій Ілларіонов говорив, що до найближчого кола президента РФ входить шестеро людей: Патрушев, директор ФСБ Олександр Бортников, колишній керівник адміністрації президента РФ Сергій Іванов, директор Служби зовнішньої розвідки РФ Сергій Наришкін, бізнесмен, основний акціонер банку "Россия" Юрій Ковальчук та глава адміністрації президента Антон Вайно.
У квітні агентство Bloomberg із посиланням на джерела повідомило, що Путін ухвалював рішення про вторгнення в Україну в колі невеликої кількості "яструбів", куди входять Патрушев, міністр оборони Сергій Шойгу й начальник Генштабу Валерій Герасимов.
Низка експертів, наприклад, колишній російський банкір Сергій Пугачов, який раніше входив у близьке оточення Путіна, вважають, що Патрушев у майбутньому може замінити Путіна на посаді президента.