Голова МЗС Німеччини: Відповідальність за табори смерті в Польщі несуть німці. Окремі колаборанти не змінюють цього
Польський уряд може бути впевненим, що в Німеччині словосполучення "польський табір смерті" – категорично неприпустиме, і його засуджують, зазначив міністр закордонних справ ФРН Зігмар Габріель.
Відповідальність за Голокост несуть німці і ніхто інший. Про це йдеться в опублікованому на сайті Міністерства закордонних справ ФРН коментарі міністра закордонних справ країни Зігмара Габріеля щодо поправок до польського закону про Інститут нацпам'яті.
"Польща може бути впевнена, що будь-яка фальсифікація історії, така, як термін "польські концентраційні табори", трапляється з явною відмовою, і її рішуче засуджують", – заявив міністр.
Габріель підкреслив, що відповідальність за масове знищення євреїв під час Другої світової війни повністю лежить на німцях.
"Усебічний аналіз нашої історії і нашої відповідальності – це вічний моральний обов'язок для нас, німців, з урахуванням злочинів, скоєних німецькими громадянами та Німеччиною, зокрема і в Польщі. Немає ні найменшого сумніву в тому, хто несе відповідальність за табори смерті, хто використовував їх для вбивства мільйонів європейських євреїв там: німці. Це організоване масове вбивство було скоєно нашою країною і ніким більше. Окремі колаборанти не змінюють цього", – заявив він.
Міністр зазначив, що 15 років організовував молодіжні групові поїздки на меморіальні майданчики, побудовані на місці колишніх концентраційних таборів Майданек і Аушвіц.
"Мені нічого не було так ясно, як факт, що вони були німецькими концентраційними таборами на території Польщі", – заявив Габріель.
26 січня польський Сейм проголосував за поправки до закону про Інститут національної пам'яті. Вони передбачають кримінальне покарання за публічні звинувачення на адресу Польщі у злочинах, скоєних під час Голокосту, у пособництві нацистській Німеччині, військові злочини або злочини проти людяності. Заборонено використовувати словосполучення "польський табір смерті" під час опису концтаборів, що існували на території окупованої Німеччиною Польщі.
Також закон встановлює кримінальну відповідальність за заперечення участі українських націоналістів і членів українських організацій, які співпрацювали з німецьким Третім рейхом, у злочинах проти поляків у 1925–1950 роках.
Будь-якого громадянина країни або іноземця, який порушує ці норми, буде засуджено до виплати штрафу або тюремного ув'язнення строком до трьох років. Виняток зроблено для художніх творів і наукових дискусій.
У ніч на 1 лютого законопроект схвалив польський Сенат, його надіслали на підпис Дуді. До цього він обіцяв "ретельно проаналізувати" документ.
Президент України Петро Порошенко зазначив, що закон не відповідає стратегічному партнерству між Україною і Польщею. Спікер Верховної Ради Андрій Парубій доручив комітету у закордонних справах підготувати відповідь на ініціативу.
Державний департамент США закликав Варшаву переглянути документ. У МЗС Ізраїлю заявили, що закон "заперечує історичну правду". В ОБСЄ вважають, що він обмежує свободу вираження поглядів.
Понад 100 польських громадських діячів виступили проти поправок до закону про Інститут нацпам'яті.