Глава Ryanair надіслав гнівного листа в міністерство транспорту Білорусі – ЗМІ
Про це газета The Wall Street Journal написала 27 травня, посилаючись на текст листа.
Літак Ryanair, що летів з Афін до Вільнюса, 23 травня здійснив в Мінську екстрене приземлення нібито через повідомлення про мінування (згодом вибухових речовин на борту судна не виявили). "Для супроводу" літака за дорученням Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, підняли винищувач білоруських ВПС.
Публічно О'Лірі називав інцидент захопленням і піратством, які спонсорує держава.
За даними The Wall Street Journal, у листі в мінтранс Білорусі він назвав вимушене приземлення рейсу "навмисним і незаконним" захопленням авіалайнера, а також "незаконною і ганебною дією". Глава Ryanair вважає, що на борту літака могли бути агенти КДБ. Як зазначає газета, у листі він закликав уряд Білорусі ідентифікувати трьох пасажирів, які, на думку компанії, можуть бути спецагентами.
О'Лірі заявив, що стенограма переговорів диспетчерів із пілотами, яку опублікувала влада Білорусі, містить неправдиву й неточну інформацію. Крім того, у листі йдеться, що командир екіпажу, коли дізнався про загрозу мінування, просив зв'язатися з авіакомпанією, але диспетчери відмовили йому. Також аеропорт Мінська не надав екіпажу перекладача з англійської, унаслідок чого він не міг зв'язатися з обслуговувальним персоналом, згодом Ryanair знайшла перекладача з російської, він надавав допомогу екіпажу телефоном.
Контекст:
Після перевірки в Мінську білоруські спецслужби зняли з рейсу й затримали одного із засновників білоруського опозиційного Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича та його дівчину, росіянку Софію Сапегу (в Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі, Лукашенко заперечує). Сапегу арештовано, її і Протасевича визнали політв'язнями.
Увечері 24 травня з'явилося відео з Протасевичем, у якому він говорить, що перебуває в СІЗО №1 у Мінську, співпрацює зі слідством і дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську". У Європі помітили, що на обличчі журналіста було видно сліди побиття. У Протасевича, імовірно, зламано ніс, вважає його батько.
Переслідування Протасевича пов'язують із Telegram-каналом NEXTA. Паблік набув широкої популярності влітку минулого року завдяки висвітленню й координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента країни.
Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі й закликали негайно звільнити затриманих.
Глави країн Євросоюзу 25 травня домовилися про розширення санкцій проти Білорусі через затримання Протасевича. За день до цього Європейська рада закликала заборонити білоруським авіакомпаніям використовувати повітряний простір європейських країн.