Гордон: Під егідою США повністю розрулять карабаський конфлікт. Вірменія нарешті здобуде незалежність від Росії
Гордон назвав переговори між вірменами та азербайджанцями, які цього тижня проводили у США, "геніальною історією".
"Я про це говорив давно, ти пам'ятаєш. Я говорив про те, що Сполучені Штати врешті-решт візьмуть на себе посередництво між Вірменією та Азербайджаном. Це був логічний крок, тому що у Сполучених Штатах Америки величезна вірменська громада. Вони там чудово живуть, це дуже заможні люди, вони мають вагу в американському істеблішменті. Окрім того, там велика мусульманська громада, і Туреччина лобіює Азербайджан, ми знаємо це", – сказав журналіст.
Гордон наголосив, що від вірменсько-азербайджанської війни "всі втомилися", про це йому казали високопосадовці двох країн.
"Ти знаєш, дуже високопоставлені політики і Вірменії, і Азербайджану (скажу без прізвищ) нам з тобою у приватних бесідах казали: "Ми вже давно домовилися б, якби не ця клята-треклята Росія. Це ж вони [росіяни] постійно так роблять, бо їм вигідно, щоб ми "чубилися між собою", – переказав журналіст.
На його думку, зрештою конфлікт урегулюють завдяки відновленню територіальної цілісності Азербайджану в межах 1991 року.
"Під егідою Сполучених Штатів Америки повністю розрулять карабаський конфлікт. Як? Нагірний Карабах знову, як за радянських часів, стане частиною Азербайджану. Вірменська більшість Нагірного Карабаху здобуде всі права, дістане розкішну економіку. Азербайджан вкладе великі кошти в розвиток Нагірного Карабаху – усе йтиме через економіку. Стане дуже почесно і чудово вірменам, які живуть у Нагірному Карабаху, бути громадянами Азербайджану, водночас залишатися вірменами і зберігати свою вірменську ідентичність. Але з Нагірного Карабаху уряд Азербайджану зробить вітрину. Ось у Баку чудово, але в Нагірному Карабасі буде показово ще краще. І вірмени, які живуть у Нагірному Карабасі радітимуть економічному зростанню і своїм фінансовим можливостям", – переконаний Гордон.
Вірменія, на його думку, не буде стороною, що програла в цьому конфлікті, тому що, головне, – вона зможе вирватися з ганебної залежності від Росії.
"Що дістає держава Вірменія? Вірменія припиняє багаторічну війну, Вірменія дістає мирний договір із Азербайджаном ("мир – дружба – жуйка")... Ось між євреями й німцями були дуже хрінові стосунки, а зараз чудові, те саме буде між вірменами й азербайджанцями. Дружба, взаємна повага, поїздки делегацій – усе буде. І Вірменія нарешті здобуває незалежність від Росії! І це їй гарантують два великі гравці – Сполучені Штати Америки й Туреччина. Ось тобі найпотужніший геополітичний розклад, надзвичайно потужна розв'язка, і для нас вона дуже важлива, бо наступними відновимо – або, можливо, раніше ще, побачимо, – територіальну цілісність [ми]",– сказав Гордон.
Він наголосив, за такого розвитку подій "всмажать" лише одній країні.
"Держава Азербайджан виграє, держава Вірменія виграє, вірмени Нагірного Карабаху виграють, Туреччина виграє, США виграють, а Росії, як завжди, всмажать", – сказав журналіст.
Зрештою, на його думку, російських миротворців, які зараз перебувають у Нагірному Карабаху, "звідти попруть".
Контекст:
1991 року Нагірний Карабах за підтримки Вірменії оголосив про незалежність від Азербайджану. Це призвело до бойових дій, що тривали до 1994 року. Збройний конфлікт завершився підписанням Бішкецького протоколу про перемир'я і припинення вогню, але періодично між сторонами виникають збройні сутички. Нагірний Карабах на міжнародному рівні визнано частиною Азербайджану.
27 вересня 2020 року в Нагірному Карабасі спалахнув наймасштабніший за останні роки воєнний конфлікт, який тривав півтора місяця. Сторони використовували танки, важку артилерію й авіацію. Під час конфлікту, як зазначило Radio Free Europe / Radio Liberty, загинуло приблизно 7 тис. осіб.
У ніч проти 10 листопада представники Вірменії, Азербайджану й Росії (як посередника) підписали заяву про припинення війни в Карабасі. Згідно з домовленостями, уздовж лінії зіткнення в Нагірному Карабасі розмістили 1960 російських миротворців. Азербайджан здобув право зайняти три райони – Кельбаджарський, Агдамський і Лачинський.
Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян говорив, що це рішення було для нього дуже складним, але безальтернативним. Президент Азербайджану Ільхам Алієв стверджував, що Пашиняна "змусили" підписати документ, "максимально вигідний" для Баку.
На початку травня 2023 року у США відбулися мирні переговори глав МЗС Азербайджану та Вірменії. Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що країни досягли "суттєвого прогресу" на шляху до нормалізації відносин і що угода між ними "в межах досяжності". Спікер Кремля Дмитро Пєсков, коментуючи переговори, заявив, що будь-яку допомогу у врегулюванні конфлікту "вітає", але вирішення можливе лише на підставі "абсолютно безальтернативних" документів 2020 року, підписаних разом із Росією.