Грузинські ЗМІ повідомили, що на мітинг на підтримку Саакашвілі в Тбілісі прийшло до 80 тис. осіб

Грузинська опозиція застерегла владу від фальсифікації на місцевих виборах
Фото: ЕРА
У центрі Тбілісі на площі Свободи 14 червня десятки тисяч людей вимагали звільнити колишнього президента Грузії Михайла Саакашвілі. Про це повідомив портал "Новости-Грузия".

За різними оцінками, в акції взяло участь від 50 тис. до 80 тис. осіб, уточнило видання "Грузия Online".

На початку акції очільник "Єдиного національного руху" (ЄНР) Никанор Мелія прочитав послання Саакашвілі. У ньому він закликав опозицію 30 жовтня проголосувати за кандидатів від ЄНР.

"Саакашвілі сьогодні зміцнив мою віру у нього, яка, не приховую, останнім часом похитнулася. Сьогодні він тут, серед нас. Він найвільніша людина. Він дав нам приклад боротьби! Ми вимагаємо сьогодні не лише свободу Саакашвілі, але і щоб він став останнім політв'язнем у Грузії", – заявив колишній мер Тбілісі Гігі Угулава. 

Фото: ЕРА

Мелія застеріг владу Грузії від фальсифікації підсумків другого туру місцевих виборів, які відбудуться 30 жовтня у 20 із 64 міст та муніципалітетів Грузії. Він також погрожував масштабними протестами, пише портал "Новости-Грузия".

Він додав, що політична боротьба не завершиться доти, доки Саакашвілі перебуває у в'язниці. Мелія вважає, що грузинська опозиція наразі "вже виграла морально".

Фото: ЕРА

Мітинг тривав понад три години. Журналіст Georgia Today описав атмосферу зібрання як "дещо святкову". Поліцейські стояли по периметру площі та реагували на те, що відбувалося, спокійно.

"Эхо Кавказа" опублікувало відео багатотисячної акції, яку зняли з дрона. 

Контекст:

Саакашвілі обіймав посаду президента Грузії два строки поспіль – у 2004–2013 роках. Невдовзі після того, як пішов із посади президента, він покинув країну.

У 2015–2016 роках Саакашвілі очолював Одеську облдержадміністрацію. Він набув українського громадянства у травні 2015 року, а в липні 2017-го втратив його. У травні 2019 року президент України Володимир Зеленський повернув Саакашвілі українське громадянство. Із червня 2020 року Саакашвілі перебуває на посаді голови Виконавчого комітету реформ України.

У Грузії Саакашвілі засудили до трьох років позбавлення волі за помилування колишніх співробітників МВС, засуджених за вбивство співробітника "Об'єднаного банку Грузії" Сандро Гіргвліані. Ще шість років йому дали у справі про побиття політика Валерія Гелашвілі. Стосовно Саакашвілі у Грузії розслідують ще кілька справ, зокрема про розгін акції протесту в листопаді 2007 року.

6 вересня 2021 року Саакашвілі повідомив про намір приїхати до Грузії 2 жовтня, у день місцевих виборів. Уранці 1 жовтня політик повідомив про повернення до Грузії. Саакашвілі закликав громадян вийти на мітинг у Тбілісі 3 жовтня і сказав, що приєднається до протестувальників.

Увечері 1 жовтня прем'єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі заявив, що Саакашвілі затримали. Невдовзі МВС Грузії опублікувало відео затримання політика. ЗМІ повідомили, що Саакашвілі затримали у Тбілісі, а наразі він у пенітенціарній установі №12 у Руставі. Експрезидент Грузії 1 жовтня оголосив голодування.

1 жовтня прокуратура Грузії порушила ще одну кримінальну справу за фактом незаконного перетину Саакашвілі кордону.

Після затримання Саакашвілі українське МЗС викликало до себе посла Грузії. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив, що зараз розглядають різні варіанти вирішення проблеми, зокрема через екстрадицію.

Зеленський заявив, що українська влада займатиметься поверненням Саакашвілі в Україну.

Станом на 14 жовтня політик голодує 14-й день, адвокати Саакашвілі кажуть, що у нього погіршився стан здоров'я.