Гудков: Світовий і російський досвід показують, що бойкот майже не здатний уплинути на результат виборів
Агітація за бойкотування виборів має сенс тільки за наявності порога явки виборців, уважає опозиційний політик Дмитро Гудков.
Із понад 170 виборчих кампаній у світі, де опозиція використовувала бойкот для тиску на владу, ефективними виявилося тільки п'ять. Про це написав колишній депутат Державної думи РФ, опозиційний політик Дмитро Гудков у Facebook.
"Головна політична проблема зараз – що робити з президентськими виборами, які, звичайно, ніякі не вибори. Розвилка дуже проста: йти і голосувати за будь-кого із демократичних кандидатів (фактично проти Володимира Путіна) або ж брати участь у бойкоті", – зазначив він.
На думку опозиціонера, участь у виборах краща від активної неучасті.
"І світовий, і тим паче російський досвід показують, що бойкот, на жаль, майже не здатний уплинути на результат виборів і змінити щось у країні", – розповів він.
Гудков наголосив, що бойкот був ефективний тільки там, де був поріг явки і проходили масові протести.
"Тоді агітація за бойкотування мала сенс, оскільки за низької явки вибори визнавали такими, що не відбулися. У Росії за раннього Путіна був поріг явки, але в середині нульових його скасували. У нас навіть немає графи "проти всіх". По суті, неучасть у виборах ніяк не загрожує п'ятому терміну Путіна – цього просто не помітять. Ну буде явка не 70%, а 60%. На виборах мера в Москві була приблизно 32%, і що?!" – поцікавився він.
Опозиціонер нагадав, що в Свердловській області під час останніх виборів губернатора, до яких не було допущено політика Євгена Ройзмана, страйку просто не помітили.
"Тут хоча б можна зрозуміти логіку бойкоту: інших демократичних кандидатів, окрім Ройзмана, не було. Що менше людей приходить на вибори – то більший відсоток за кандидата від влади. А легітимність... Про неї в телевізорі все пояснять Дмитро Кисельов із Володимиром Соловйовим", – продовжив він.
Гудков додав, що люди не хочуть ходити на вибори, оскільки Путін не віддасть влади добровільно, однак виборчу кампанію треба обов'язково використовувати.
"Я сприймаю їх як трамплін, як тренування і можливість створити інфраструктуру для подальших кампаній, на яких усе ще є реальний шанс перемогти: вибори мера Москви, московської міської думи, глав регіонів і регіональних законодавчих зборів. Після муніципальних виборів у Москві, які, на жаль, багато хто теж бойкотував, у нас з'явилося 267 незалежних депутатів, більшість у 17 районах, майже 50 тисяч прибічників, які підтримали кампанію. Під час підготування до мерських виборів пропускати нинішній хід – це потішити супротивника", – наголосив він.
Політик зазначив, що вирішив підтримати кандидата від "Яблока" Григорія Явлінського, який єдиний із федеральних політиків підтримав його на виборах до Держдуми і під час кампанії Гудкова в Москві.
"У Москві на цих виборах незабаром я запропоную варіант, який, сподіваюся, стане компромісним для всіх: і прибічників бойкоту, і прибічників голосування. Він дасть нам можливість використовувати вибори, тоді як зазвичай на виборах використовують нас. Спробуємо перевернути цю дошку", – підсумував Гудков.
Президентські вибори у РФ пройдуть 18 березня 2018 року.
Поки єдиним зареєстрованим кандидатом є лідер ЛДПР Володимир Жириновський.
Журналістка Собчак, чинний президент РФ Путін і засновник партії "Яблоко" Явлінський подали документи до Центрвиборчкому і почали збір підписів для реєстрації.
Російський опозиційний політик Олексій Навальний оголосив про рішення брати участь у виборах президента в грудні 2016 року, однак 25 грудня 2017 року ЦВК РФ ухвалив рішення про відмову в його реєстрації.
Навальний у відповідь опублікував в інтернеті відеозвернення, в якому оголосив про "страйк виборців" через відмову ЦВК РФ допускати його на вибори.
Сьогодні Верховний суд Росії відхилив скаргу Навального на недопуск до виборів.