Гутерріш: Рішуче засуджую застосування хімічної зброї будь-якою стороною конфлікту і за будь-яких обставин

Гутерріш: Перша група представників ОЗХЗ уже перебуває в Сирії, друга прибуде в країну сьогодні або завтра
Фото: EPA

Застосування хімічної зброї "мерзенне діяння" й очевидне порушення міжнародного права, заявив генсек ООН Антоніу Гутерріш.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш засуджує застосування хімічної зброї в будь-якій країні, зокрема в Сирії. Про це він заявив на засіданні Ради Безпеки ООН 13 квітня, трансляцію засідання вів у YouTube канал "Настоящее время".

Він нагадав, що Радбез ООН ухвалив резолюцію з вимогою 30-денного перемир'я в Сирії.

"На жаль, надходять повідомлення про застосування хімічної зброї в Сирії. Я знову рішуче засуджую застосування хімічної зброї будь-якою стороною конфлікту і за будь-яких обставин. Застосування цієї зброї – мерзенне діяння й очевидне порушення міжнародного права", – сказав Гутерріш.

Він додав, що серйозність недавніх заяв вимагає провести ретельне розслідування інциденту.

"Я підтверджую повну підтримку Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) та її місії, яка має провести розслідування цих тверджень. Місія має одержати повний доступ. Сирійський уряд подав запит на це розслідування і зобов'язався супроводити його. Перша група представників ОЗХЗ уже перебуває в Сирії, друга прибуде в країну сьогодні або завтра", – сказав Гутерріш.

Він закликав Радбез ООН узгодити механізм установлення відповідальності за застосування хімічної зброї.

7 квітня 2018 року волонтери і рятувальники повідомили, що в Сирії вертоліт скинув бочкову бомбу з хімічною речовиною на місто Дума у Східній Гуті, унаслідок хіматаки загинуло від 70 до 100 осіб.

Президент США Дональд Трамп поклав відповідальність за інцидент на президента Сирії Башара Асада і його союзників – Іран та РФ.

9 квітня глава Білого дому попередив, що Вашингтон планує протягом найближчих 24–48 годин ухвалити рішення щодо відповіді на атаку в Думі. 12 квітня він уточнив, що США можуть завдати удару "або дуже скоро, або взагалі не так скоро".

Президент Франції Еммануель Макрон зазначав, що ймовірні силові заходи країн Заходу союзників офіційного Дамаска не торкнуться.

Водночас посол Росії в Лівані Олександр Засипкін заявив, що Росія залишає за собою право збивати американські ракети, випущені по цілях у Сирії. Трамп у відповідь стверджував, що ракети "прилетять – прекрасні, нові та "розумні".

Канада, Німеччина та Італія відмовилися брати участь в операції.