Глава невизнаного Придністров'я провів переговори в Москві щодо енергокризи в регіоні – ЗМІ

Глава невизнаного Придністров'я провів переговори в Москві щодо енергокризи в регіоні – ЗМІ
Речник Красносельського підтвердив його візит до Москви
Скріншот: Вадим Красносельский / Telegram

Вадим Красносельський, який називає себе "президентом" невизнаної "Придністровської молдавської республіки" провів переговори в Москві щодо подолання енергетичної кризи в регіоні, яка склалася після зупинення транзиту російського газу Україною. Про це 14 січня поінформувало в Telegram пропагандистське агентство ТАСС, посилаючись на джерело в керівництві самопроголошеного Придністров'я.

Про те, з ким саме спілкувався Красносельський, і деталей зустрічі не повідомляють. 

Натомість речник Красносельського Денис Підгорний підтвердив його візит до Москви, участь у переговорах і тему зустрічі.  

"Переговори президента в Москві були, темою справді була енергетична криза", – заявив прессекретар, його процитував "Первый Приднестровский". В окремому дописі медіа проросійської невизнаної республіки повідомило, що когенераційна електростанція ТОВ "Тиротекс-Енерго" забезпечує світлом 18 тис. 400 квартир місцевих жителів, і анонсувало п'ятигодинне вимкнення світла наступного дня. 

Президентка Молдови Мая Санду також повідомляла, що Красносельський полетів до Москви через аеропорт Кишинева, про це писало молдовське видання NewsMaker.

"Знаю про візит Красносельського до Москви. Це ще один доказ того, що Кишинів не заважає пошуку рішення. Ми хочемо, щоб у людей на лівому березі Дністра якнайшвидше з'явилися електрика, опалення та вода. І якщо цей візит вирішить проблему, нехай її буде вирішено", – зазначала Санду. 

Контекст:

До січня 2025 року Молдова отримувала газ із Росії за контрактом із "Газпромом", який діє до кінця жовтня 2026 року, нагадав NewsMaker.

"Газпром" стверджує, що в Молдови накопичився перед компанією так званий історичний борг у розмірі понад $700 млн. Російський монополіст вимагав визнати цей борг і повернути його. Водночас молдовська влада заявила, що "не визнає жодного нібито боргу, який міжнародний аудит визнав недійсним".

Восени 2022 року "Газпром" через заборгованість погрожував припинити постачання газу до Молдови і зрештою скоротив його подавання. Уряд Молдови вирішив переспрямувати весь отримуваний російський газ у невизнане Придністров'я – на потреби регіону й для вироблення електроенергії на Молдовській ДРЕС, нагадував NewsMaker. Закупівлею газу на міжнародному ринку займалася держкомпанія Energocom.

28 грудня 2024 року "Газпром" повідомив підконтрольну йому дочірню компанію "Молдовагаз" про припинення постачання природного газу з нового року, посилаючись на заборгованість з оплати. 30 грудня прем'єр-міністр Молдови Дорін Речан доручив уряду країни розпочати підготовку до націоналізації газової компанії "Молдовагаз", контрольний пакет акцій якої (50%) належить російському монополісту "Газпрому".

З 1 січня 2025 року транзит російського газу через свою територію припинила Україна. У Придністров'ї після цього вимкнули централізоване опалення й гарячу воду. Через брак енергоресурсів у регіоні зупинилися підприємства. Окрім того, у Придністров'ї оголосили про віялові вимкнення електрики й порадили своєму населенню використовувати дрова для обігріву. 

5 січня в уряді Молдови поінформували, що компанія "Тираспольтрансгаз" відмовилася від пропозиції допомоги молдовських компаній в імпорті газу з інших країн після припинення постачання з РФ. У відповідь "влада" невизнаного Придністров'я заявила, що Молдова нібито не пропонувала допомоги із закупівлею газу не з Росії, і висунула вимогу надати письмові докази. Після цього ЗМІ опублікували датовану 2 січня письмову відповідь найбільшого постачальника газу в Придністров'ї "Тираспольтрансгаза" компанії "Молдовагаз", у якій "Тираспольтрансгаз" фактично відмовляється від допомоги в імпорті газу з Європи після припинення постачань із РФ.

6 січня Речан заявив, що енергетична криза виникла у Придністров'ї через дії країни-агресора Росії. Молдова пропонувала допомогу регіону, але цю пропозицію відкинули, адже "Росія контролює Придністров'я й не дозволяє нікому йому допомагати", сказав він.