Глави МЗС Китаю і РФ обговорили війну в Україні наступного дня після міжнародних зустрічей у Саудівській Аравії
Глава МЗС Китаю Ван І 7 серпня провів телефонну розмову з міністром закордонних справ країни-окупанта Росії Сергієм Лавровим. Про це повідомляють на сайті МЗС КНР.
Міністри "обмінялися думками щодо міжнародних і регіональних питань, які становлять взаємний інтерес, зокрема "української кризи" (так у Китаї називають війну, яку РФ торік у лютому розпочала проти України. – "ГОРДОН")".
"Ван І наголосив, що стосовно "української кризи" Китай дотримуватиметься незалежної й неупередженої позиції на всіх міжнародних багатосторонніх заходах, висловлюватиме об'єктивну і раціональну позицію, активно сприятиме переконанню та переговорам, прагнутиме пошуку політичного рішення", – ідеться в повідомленні.
Країна-агресор РФ "високо оцінює позиційний документ Китаю щодо політичного врегулювання "української кризи", а також "високо цінує і вітає конструктивну роль Китаю в цьому питанні", цитує Лаврова МЗС КНР.
Контекст:
5–6 серпня в Саудівській Аравії відбулися переговори, присвячені Україні. У конференції взяли участь представники понад 40 країн, що втричі більше, ніж на консультаціях, які були в Копенгагені, повідомив глава ОПУ Андрій Єрмак. Росію на зустріч не запрошували.
Єрмак за підсумками переговорів заявив, що це були "продуктивні консультації щодо ключових принципів". "У нас була надзвичайно чесна, відкрита розмова, під час якої представники кожної країни могли озвучити свою позицію й бачення. Були різні погляди, але всі присутні засвідчили відданість своїх країн принципам Статуту ООН, міжнародного права та поваги до суверенітету й непорушності територіальної цілісності держав. І саме на цих принципах побудована формула миру президента Зеленського, про яку ми докладно розповіли", – заявив Єрмак.
У переговорах уперше брав участь Китай, на саміт прибув представник уряду КНР у справах Євразії Лі Хуей. За даними Spiegel, Пекін був активний і висловлював "позитивні" погляди на подальшу ймовірну таку зустріч. Дипломати, з якими спілкувалися журналісти WSJ, вважають, що Китай "загалом відіграв конструктивну роль" у переговорах.
Переговори в Саудівській Аравії завершилися без комюніке і, як пише Financial Times, без "конкретних подій" (за підсумками першої такої зустрічі в Копенгагені 24 червня також не було комюніке). Однак присутність Пекіна на зустрічі була головною подією для учасників. Україна сприйняла приїзд китайської делегації як успіх, зазначило видання.