"Хоча смертну кару в Грузії скасували 30 років тому, її все ще практикують". У Грузії та у світі стурбовані станом Саакашвілі
Віцеспікер Сейму Литви, євродепутат Пятрас Ауштрявічюс обурився, що "важко хворій людині відмовили в дозволі на огляд медичними експертами ЄС".
"Грузія втрачає своїх патріотів і мрію", – додав він.
Депутатка Європарламенту від Польщі Анна Фотига коротко відреагувала на стан Саакашвілі у своєму Twitter: "Жахливо".
Журналістка каналу Mtavari й активістка Маріам Гегучадзе зазначила, що в той час, як провладна партія "Грузинська мрія" поширює неправдиву інформацію про здоров'я Саакашвілі, на засіданні можна було побачити справжній стан політика.
"Хоча смертну кару в Грузії скасували 30 років тому, її все ще практикують", – відреагувала громадська активістка Саміра Байрамова.
"Ця змучена людина – експрезидент Грузії Михайло Саакашвілі. Сьогодні, під час судових слухань. Саакашвілі перебуває у в'язниці уряду Грузії, стан його здоров'я лякає. Він може померти в будь-який момент. Його мають звільнити", – написала українська журналістка Тетяна Висоцька.
"Грузинський проросійський уряд вбиває Михайла Саакашвілі", – вважає український журналіст Михайло Голуб.
"Колишній президент Саакашвілі сьогодні. Нинішній уряд і його лідерів притягнуть до відповідальності за викрадення й катування лідерів вільного світу. Уряд США та ЄС мають переглянути й реалізувати закон Магнітського, доки президент Саакашвілі ще живий", – наголосив політичний консультант Давид Заікін.
Колишній депутат Київради, засновник волонтерського фонду "Нащадки Сагайдачного" Олександр Аронець порівняв, який вигляд Саакашвілі мав до арешту й після.
Колишня прессекретарка Саакашвілі Дарина Чиж, говорячи про експрезидента Грузії, зазначила, що ця "людина збудувала вашу країну і вивела з еконмічної кризи".
Контекст:
Саакашвілі обіймав посаду президента Грузії два строки поспіль у 2004–2013 роках. Незабаром після того, як пішов із посади президента, він покинув країну, жив і працював в Україні, набув українського громадянства. У Грузії проти нього порушили кілька кримінальних справ, його підозрюють у зловживанні владою та переслідуванні політичних опонентів. Ще до повернення в Грузію його заочно засудили до шести років ув'язнення. Сам Саакашвілі кримінальні справи називає політично мотивованими.
1 жовтня 2021 року Саакашвілі повідомив, що повернувся до Грузії. Того самого дня політика затримали й заарештували. Прокуратура Грузії порушила проти нього ще одну кримінальну справу за фактом незаконного перетину кордону.
За час перебування під вартою Саакашвілі кілька разів оголошував голодування. У травні 2022 року його перевели на обстеження до цивільної клініки "Вівамед" у Тбілісі, де він перебуває досі.
1 грудня було оприлюднено результати судово-медичної експертизи стану здоров'я Саакашвілі – вони свідчать, що політик потребує лікування у багатопрофільній клініці в ЄС або США.
Лікарська комісія, яка відвідала Саакашвілі 2 квітня, заявила про погіршення стану його здоров'я. Порівняно з їхнім попереднім візитом 19 лютого експрезидент схуд іще на 4 кг і мав вагу приблизно 60 кг при зрості 1,95 м. Окрім цього, медики зафіксували атрофію м'язів, обмеження рухової активності, різке падіння тиску зі 120/90 до 78/40 з утратою рівноваги та координації під час спроби встати, а також значне зниження психічних функцій та депресію.
3 травня Саакашвілі повідомив, що знепритомнів і ледве уникнув смерті.