"Хоча смертну кару в Грузії скасували 30 років тому, її все ще практикують". У Грузії та у світі стурбовані станом Саакашвілі

Політики й журналісти стурбовані станом Саакашвілі
Фото: Daryna Chyzh / Facebook
3 липня вперше за три місяці третій президент Грузії Михайло Саакашвілі дистанційно долучився до засідання суду. На відео помітно, що він сильно схуд, його фізичний стан дуже стурбував багатьох грузинських та іноземних політиків, журналістів і правозахисників. "ГОРДОН" зібрав реакції світу на стан Саакашвілі.

Віцеспікер Сейму Литви, євродепутат Пятрас Ауштрявічюс обурився, що "важко хворій людині відмовили в дозволі на огляд медичними експертами ЄС".

"Грузія втрачає своїх патріотів і мрію", – додав він.

Депутатка Європарламенту від Польщі Анна Фотига коротко відреагувала на стан Саакашвілі у своєму Twitter: "Жахливо".

Журналістка каналу Mtavari й активістка Маріам Гегучадзе зазначила, що в той час, як провладна партія "Грузинська мрія" поширює неправдиву інформацію про здоров'я Саакашвілі, на засіданні можна було побачити справжній стан політика.

"Хоча смертну кару в Грузії скасували 30 років тому, її все ще практикують", – відреагувала громадська активістка Саміра Байрамова.

"Ця змучена людина – експрезидент Грузії Михайло Саакашвілі. Сьогодні, під час судових слухань. Саакашвілі перебуває у в'язниці уряду Грузії, стан його здоров'я лякає. Він може померти в будь-який момент. Його мають звільнити", – написала українська журналістка Тетяна Висоцька.

"Грузинський проросійський уряд вбиває Михайла Саакашвілі", – вважає український журналіст Михайло Голуб.

"Колишній президент Саакашвілі сьогодні. Нинішній уряд і його лідерів притягнуть до відповідальності за викрадення й катування лідерів вільного світу. Уряд США та ЄС мають переглянути й реалізувати закон Магнітського, доки президент Саакашвілі ще живий", – наголосив політичний консультант Давид Заікін.

Колишній депутат Київради, засновник волонтерського фонду "Нащадки Сагайдачного" Олександр Аронець порівнявякий вигляд Саакашвілі мав до арешту й після.

Колишня прессекретарка Саакашвілі Дарина Чиж, говорячи про експрезидента Грузії, зазначила, що ця "людина збудувала вашу країну і вивела з еконмічної кризи".

Контекст:

Саакашвілі обіймав посаду президента Грузії два строки поспіль у 2004–2013 роках. Незабаром після того, як пішов із посади президента, він покинув країну, жив і працював в Україні, набув українського громадянства. У Грузії проти нього порушили кілька кримінальних справ, його підозрюють у зловживанні владою та переслідуванні політичних опонентів. Ще до повернення в Грузію його заочно засудили до шести років ув'язнення. Сам Саакашвілі кримінальні справи називає політично мотивованими.

1 жовтня 2021 року Саакашвілі повідомив, що повернувся до Грузії. Того самого дня політика затримали й заарештували. Прокуратура Грузії порушила проти нього ще одну кримінальну справу за фактом незаконного перетину кордону.

За час перебування під вартою Саакашвілі кілька разів оголошував голодування. У травні 2022 року його перевели на обстеження до цивільної клініки "Вівамед" у Тбілісі, де він перебуває досі.

1 грудня було оприлюднено результати судово-медичної експертизи стану здоров'я Саакашвілі – вони свідчать, що політик потребує лікування у багатопрофільній клініці в ЄС або США.

Лікарська комісія, яка відвідала Саакашвілі 2 квітня, заявила про погіршення стану його здоров'я. Порівняно з їхнім попереднім візитом 19 лютого експрезидент схуд іще на 4 кг і мав вагу приблизно 60 кг при зрості 1,95 м. Окрім цього, медики зафіксували атрофію м'язів, обмеження рухової активності, різке падіння тиску зі 120/90 до 78/40 з утратою рівноваги та координації під час спроби встати, а також значне зниження психічних функцій та депресію.

3 травня Саакашвілі повідомив, що знепритомнів і ледве уникнув смерті.