Ілларіонов: План Путіна – поглинути Білорусь. Здається, він хоче це зробити влітку
"[Поглинути Білорусь] – це його план. Зокрема й відповідно до концепції "історичної Росії", – сказав Ілларіонов.
На його думку, варіант об'єднання Білорусі та Росії залишається на порядку денному.
"І я думаю, що Путін довго не чекатиме. Власне кажучи, ми знаємо, що цей варіант мали реалізувати у квітні. Він не відбувся зараз. Але з огляду на те, що Путін сказав навіть у тому ж своєму зверненні [до Федеральних зборів], здається, він хоче це зробити влітку цього року", – припустив експерт.
Гордон уточнив, яку посаду в разі об'єднання двох країн обійме Олександр Лукашенко, який вважає себе президентом Білорусі.
"[Він буде] виконувачем обов'язків керівника Білорусі. Ось як [Рамзан] Кадиров у Чечні. Кадиров ж в Чечні господар, але нібито за погодженням із Путіним. Ось і Лукашенко буде в Мінську за погодженням із Путіним", – сказав Ілларіонов.
Інтерв'ю з Ілларіоновим вийде сьогодні на YouTube-каналі "В гостях у Гордона". Трансляція розпочнеться о 18.00
Контекст:
Росія і Білорусь протягом понад 20 років ведуть перемовини про створення Союзної держави. Якщо сторони домовляться, економічні зв'язки між Москвою і Мінськом можуть зміцнитися до рівня Євросоюзу або навіть федеративних держав, зауважують російські ЗМІ.
Наприкінці 2018 року видання "Московский комсомолец" написало, що Лукашенко під час перемовин із Путіним погодився на уніфікацію законодавства із РФ, створення єдиного парламенту, кабінету міністрів та інших органів влади, перехід на загальну символіку і єдину валюту.
У квітні 2019 року тодішній прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв сказав, що Москва запропонувала Білорусі подальшу інтеграцію з Росією в межах Союзної держави.
Лукашенко говорив, що Білорусь не збирається входити до складу інших держав, "навіть братської Росії", і що він не хоче увійти в історію як останній президент Білорусі. Водночас політик зазначав, що Білорусі "нікуди не подітися від дуже тісних і дружніх відносин" із Росією.
За даними агентства Bloomberg, Путін запропонував змінити конституцію РФ щодо занулення своїх президентських строків після того, як Лукашенко відмовився створювати Союзну державу.
Перемовини між Москвою і Мінськом активізувалися після президентських виборів в Білорусі 2020 році, які супроводжували масові акції протесту.
Під час зустрічі з Путіним у квітні 2021 року Лукашенко заявив, що Білорусь і РФ погодили 26–27 дорожніх карт щодо інтеграції на рівні урядів двох країн, "залишилося дві-три дуже серйозні програми економічного характеру, зокрема й оподаткування". За його словами, формалізувати всі домовленості, підписавши документи, країни зможуть восени після засідання Вищої державної ради Союзної держави. Лукашенко також повідомив, що він домовився з Путіним провести ще одну зустріч улітку.