"Імперське божевілля". Піонтковський назвав слабкі сторони Кремля

Авантюра Путіна (на фото) може призвести до втрати ним влади в Москві, вважає політолог
Фото: ЕРА
Слабкою стороною керівництва РФ є його "імперське божевілля". Таку думку російський політолог Андрій Піонтковський, який проживає у США, висловив "Українській правді" в інтерв'ю, опублікованому 12 квітня.

"Імперське божевілля. Це основний драйвер зовнішньої політики Кремля, який був завжди після розпаду СРСР. Ця політика, власне, і призвела до грандіозних поразок не тільки в Україні. Вони весь час надувають щоки, говорять про домінантну роль Росії. Але візьміть навіть [Олександра] Лукашенка. Думаєте, він любить [президента РФ Володимира] Путіна? Він його ненавидить. Протягом 30 років він обманює Москву, оберігаючи Білорусь від аншлюсу", – сказав політолог.

Він також навів приклад недавньої війни в Нагірному Карабасі.

"Москва боїться зізнатися, але Азербайджан повністю й із великим задоволенням перейшов у рідну, турецьку гавань. А у вірмен, принижених і відданих, нічого, окрім ненависті до імперської Росії, не залишилося. Ті ж настрої й у Грузії. Середня Азія, Казахстан – зона боротьби за вплив між Китаєм і Туреччиною", – пояснив Піонтковський.

Він також вважає, що Китай підштовхує Росію до конфлікту в Європі, "тому що матиме колосальний виграш за будь-якого результату".

"Якщо США кліпнуть у турнірі слабаків і відступлять, то відбудеться повне обнулення Вашингтона. Китай здійснить усі свої плани щодо Тайваню, спірних островів, проток. Якщо авантюра Путіна призведе до втрати ним влади в Москві, його відхід залишить випалену політичну пустелю. У цій ситуації китайці просто скажуть: "Ви знаєте, хаос і беззаконня у РФ загрожують життю мільйонів китайськомовних трудівників, комбайнерів, шахтарів у Сибіру й Далекому Сході". І тоді контингент "жовтих чоловічків" з'явиться там для захисту громадян, яких уже забезпечено китайськими паспортами", – заявив Піонтковський.

Контекст:

У 2014 році, відразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку й російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну попри надані факти й докази.

На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Наприкінці березня – на початку квітня ЗМІ й очевидці почали публікувати відеодокази, що Росія активно перекидає військову техніку в Крим через Керченський міст і стягує війська до кордону з Україною (за оцінками американських чиновників, РФ могла перекинути до кордону приблизно 4 тис. військовослужбовців).

30 березня головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак підтвердив, що РФ нарощує війська поблизу кордону з Україною й в окупованому Криму, що "створює загрозу воєнній безпеці держави". Українська розвідка заявила, що Росія хоче розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" і "ЛНР" території через введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкидала спроби просування російських військ углиб території України.

За словами глави МЗС України Дмитра Кулеби, нинішня ескалація з боку РФ на Донбасі є системною й наймасштабнішою впродовж останніх років.

Через ескалацію ситуації на Донбасі командування військ США в Європі оголосило максимальну готовність. За даними Білого дому й Держдепартаменту США, чисельність російських військ біля кордону з Україною – найбільша із 2014 року.

Співрозмовники Reuters у Кремлі заявляли, що йдеться про демонстрацію сили, а не про підготовку до широкомасштабних дій. Колишній командувач американської армії в Європі Бен Годжес вважає, що стягування військ може бути "позерством Росії" і "перевіркою" адміністрації Байдена.

За даними українських спецслужб, на які посилаються ЗМІ, бойовиків "ДНР" російські куратори змушують відкривати стрілянину по своїх позиціях, а ватажки бойовиків збираються звертатися до Путіна, за однією з версій, щоб попросити військової допомоги.