Іран остерігається масштабної війни й закликає "Хезболлу" та інші підконтрольні угруповання не провокувати США – ЗМІ

ЗМІ пише, що Іран "робить усе можливе, щоб запобігти розширенню війни й ескалації до точки неповернення"
Фото: depositphotos.com

Іран, який прагне підірвати інтереси США та Ізраїлю на Близькому Сході, але остерігається провокувати пряму конфронтацію, приватно закликає ліванських бойовиків "Хезболли" та інші збройні угруповання не атакувати американські сили. Про це 18 лютого написало видання The Washington Post із посиланням на джерела.

Війна Ізраїлю проти ХАМАС у Газі посилила конфлікт між Сполученими Штатами й підконтрольними Ірану угрупованнями. Коли цього місяця американські війська завдали ударів по підтримуваних Іраном угрупованнях у Ємені, Сирії та Іраку, Тегеран публічно попередив, що його військові готові відповісти на будь-яку загрозу.

Водночас у приватних розмовах вищі керівники Ірану закликають до обережності, за словами ліванських та іракських офіційних осіб, із якими говорили журналісти. 

Щоб підкреслити нову директиву, Іран спрямував військових лідерів і дипломатів по всьому регіону для зустрічей із місцевими чиновниками й бойовиками, каже журналістам неназваний іракський чиновник. За його словами, "Іран робить усе можливе, щоб запобігти розширенню війни й ескалації до точки неповернення".

Лідери угруповань висловлювали незадоволення такими вимогами, але дослухалися до країни, яка навчила й озброїла їхніх бійців, сказав іракський чиновник.

Американські чиновники кажуть, що це повідомлення може мати певний ефект, оскільки станом на 17 лютого підтримувані Іраном бойовики в Іраку й Сирії не нападали на американські війська понад 13 днів, що є незвичним затишшям від початку війни в Газі в жовтні. Бойовики не відкривали вогню навіть після того, як унаслідок удару американського безпілотника в Багдаді було вбито високопоставленого чиновника шиїтського угруповання "Катаїб Хезболла".

Адміністрація США дотримується такого самого обережного підходу до Ірану, наголошують журналісти. США завдали десятків ударів 2 лютого по іранських проксі в Іраку та Сирії – у відповідь на удар безпілотника, унаслідок якого загинуло троє американських військовослужбовців у Йорданії, однак не атакують території самого Ірану.

Контекст:

Військові США присутні в низці країн Близького Сходу. Американська військова активність зросла в регіоні після того, як 7 жовтня 2023 року бойовики ХАМАС здійснили масований ракетний обстріл південних та центральних районів Ізраїлю і вторглися на територію країни, після чого Ізраїль спочатку розпочав контртерористичну операцію, а потім почав наземну операцію в секторі Гази.

Зокрема, США спрямували у Східне Середземномор'я ближче до Ізраїлю два авіаносці USS Gerald R. Ford та USS Dwight D. Eisenhower і флагманський корабель управління ВМС США Mount Whitney. 19 жовтня есмінець ВМС США USS Carney (DDG 64) перехопив у Червоному морі три ракети й кілька безпілотників біля Ємену.

На тлі загострення на Близькому Сході почастішали атаки на бази США в Іраку та Сирії. Відповідальність за атаки в міноборони США поклали на Іран.