Якщо Путіну вдасться здобути якусь перемогу в Україні, решта світу також постраждає – глава МЗС Великобританії в Генасамблеї ООН
Якщо мир, укладений унаслідок війни між Україною і Росією, буде несправедливим, війна відновиться, щойно це стане вигідним для Кремля, вважає міністр закордонних справ Великобританії Девід Кемерон. Про це він сказав 23 лютого на засіданні Генеральної Асамблеї ООН, текст його промови опублікував уряд Великобританії.
Кемерон нагадав, що після вторгнення у Грузію 2008-го і після анексії Криму 2014-го міжнародна спільнота не протистояло лідеру країни-агресора РФ Володимирові Путіну, і тому Росія "постійно поверталася по більше".
"Тепер, після невдалої спроби завоювати всю Україну, урок цієї історії зрозумілий. Якщо ми не дамо відсіч Путіну, він повернеться і вимагатиме більшого", – наголосив міністр.
Він зазначив, що хоча Путін бреше, ніби РФ воює проти всього Заходу, який нібито хоче розчленувати Росію, насправді це не так.
"Правда в тому, що ми – включно зі мною – витратили роки, намагаючись побудувати нові відносини з Москвою після закінчення холодної війни. Ми зробили це, тому що глибоко віримо, що безпечна, стабільна Росія, яка перебуває в мирі зі своїми сусідами, відповідає нашим інтересам" і інтересами усього світу. Трагедія полягає в тому, що Путін вважає за краще повертатися до IX століття, щоб виправдати агресію, замість того, щоб прийняти пропозицію іншого шляху", – сказав глава британського МЗС.
Говорячи про наслідки цього, Кемерон згадав Бучу, насильницьку депортацію українських дітей і перевиховання, щоб виростити їх "росіянами", фіктивні референдуми та придушення свободи слова на окупованих територіях.
"Крим, зокрема, тепер набагато більше залежить від Москви в плані бюджетної підтримки, ніж будь-коли від Києва. Вторгнення не принесло цим регіонам ані миру, ані процвітання. І гамбіт Путіна не пішов на користь росіянам. До 2014 року жоден російський солдат не загинув у боях в Україні – зараз їхні втрати становлять понад 300 000 осіб. Ба більше, після вторгнення Росія пережила першу спробу державного перевороту за більше ніж три десятиліття і перший дефолт за боргами за понад сторіччя", – сказав міністр.
Він підкреслив, що й решта світу, особливо найбідніші верстви населення, не уникли наслідків цієї війни: зростання цін на енергоносії і продукти, посилення інфляції.
Політик закликав світ залишатися сильним у підтримці України, яка бореться із російською агресією, – не лише заради України, а й заради всього світу. Він зазначив, що зараз, після двох років повномасштабної війни, "деякі хочуть переосмислення", є втома, і компроміс може здатися привабливим.
"Але це неправильно. Ми маємо усвідомити ціну відмови... Путін – це не та людина, яка шукає компроміс. Радше це неоімперіалістичний задирака, який вважає, що сила – це право. Несправедливий мир тепер просто запросить його повернутися до бойових дій в Україні, коли йому це буде зручно... Якщо Путіну вдасться здобути якусь перемогу, решта світу також постраждає... Те, що починається в Україні, не закінчиться там, Путін може легко застосувати свої спотворення історії в інших місцях, наприклад, у Молдові чи країнах Балтії".
Після цього, наголосив Кемерон, "жодна країна з великим агресивним сусідом не буде в безпеці".
"Тож так, ми маємо підтримати Україну. Але не лише для України. Не лише для Європи. Але для світу і простого принципу. Безпека кордонів. Святість народів. Принцип самовизначення. Боротьба України – це наша боротьба. Світова боротьба. І світ має залишатися сильним", – завершив Кемерон.
Контекст:
Країна-агресор РФ розв'язала війну проти України у 2014 році, коли окупувала Крим і частини Донецької та Луганської областей. 24 лютого 2022 року Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну з північного, східного й південного напрямків.
У квітні сили оборони вигнали окупантів із північних областей України, восени деокупували частини Херсонської, Миколаївської і Харківської областей. Зараз найактивніші бойові дії відбуваються на сході й півдні України.