Євген Кисельов: Не здивуюся, якщо коло спілкування Путіна ну зовсім обмежене. Не впевнений, що Шойгу, Бортников або інші силовики можуть просто так йому зателефонувати
"Очевидно, що Путін перебуває в певному сенсі в добровільній ізоляції. Ця ізоляція почалася у зв'язку з COVID-19, коли він фактично відгородився від світу різноманітними, як він висловився, санітарними обмеженнями. Очевидно, що Путін мінімізував своє спілкування із зовнішнім світом. Хоча воно в нього і так-то було досить обмеженим. Це відома така максима: що вище сидить політичний лідер і що авторитарніший його режим, то він самотніший. Самотність авторитарного лідера – такий абсолютно літературний сюжет, гідний пера багатьох письменників", – сказав Кисельов.
Телеведучий припустив, що раніше Путін досить тісно спілкувався з прем'єр-міністром Михайлом Мішустіним (за його інформацією, зустрічі Путіна й Мішустина відбувалися щотижня), главою адміністрації президента Антоном Вайно, його заступниками Сергієм Кирієнком та Олексієм Громовим, "цілком імовірно", начальником особистої охорони і прессекретарем Дмитром Пєсковим.
"Але я абсолютно не впевнений, що зараз саме так стоїть справа. Я не здивуюся, якщо коло його спілкування ну зовсім-зовсім обмежене. Принаймні я не впевнений, наприклад, що міністр оборони Сергій Шойгу, або директор ФСБ [Олександр] Бортников, або якісь інші силовики (не кажучи вже про міністра внутрішніх справ [Володимира] Колокольцева) можуть просто так узяти зателефонувати Путіну і їх одразу ж з'єднають", – сказав Кисельов.
За його інформацією, у приймальні в Путіна сидять не секретарі, а ад'ютанти – офіцери Федеральної служби охорони РФ, які за віком уже не можуть займатися охороною перших осіб держави, але "вони водночас знають внутрішні порядки, знають звички свого підопічного".
Журналіст описав, яким приблизно може бути діалог ад'ютантів із тими, хто хоче поговорити з Путіним.
"Ну ось уявіть: може, мабуть, зателефонувати [секретар Ради безпеки РФ Микола] Патрушев (можливо, він навіть за голосом та іменами впізнає цих самих ад'ютантів). "Що там начальник робить?" – "Та наче, Миколо Платоновичу, поки що сам". – "Ну, з'єднай мене, є важлива розмова, важлива інформація". Може, так це відбувається, а може, відбувається інакше. Ад'ютант каже: "Він зараз зайнятий, я доповім, ми з вами зв'яжемося". Водночас він може бути не зайнятий, але ад'ютант знає, що він не в гуморі чи, там, просив ні з ким не з'єднувати. Це такі, знаєте, кремлівські номенклатурні інтриги і звичаї", – сказав Кисельов.
Він вважає, що зараз Путін може підтримувати тісніші контакти з Вайно, Патрушевим, можливо, бізнесменами "з кола пітерських друзів" – Юрієм Ковальчуком і братами Ротенбергами.
"Хоча я у цьому абсолютно не впевнений, тому що ходили різні чутки. Ходили чутки про те, що в якийсь момент напружилися стосунки в Путіна з Патрушевим, ходили чутки, що складні стосунки стали з Ковальчуком, котрого в якийсь момент вважали чи не найбільш довіреною і близькою людиною. Ніхто точно нічого не знає", – констатував Кисельов.
Контекст:
Про те, що Путін в останні роки значно себе ізолював і скоротив коло спілкування, писали різні ЗМІ і заявляли лідери інших держав. Президент Франції Еммануель Макрон вважає, що рішення Путіна розпочати повномасштабну війну проти України може бути наслідком його ізоляції під час пандемії COVID-19. Водночас він наголосив, що продовжить контакти із президентом РФ, оскільки "ізоляція – це найгірше, особливо для такого лідера, як він".
За інформацією колишнього депутата Держдуми РФ, бізнесмена Іллі Пономарьова, який живе в Україні, під час ізоляції, пов'язаної з пандемією, Путін багато спілкувався з Ковальчуком, який має значний вплив на президента РФ.
Агентство Bloomberg повідомило, що, за даними його джерел, безпосередньо перед вторгненням в Україну коло радників і контактів Путіна ще сильніше звузилося і рішення розпочати війну він ухвалював із кількома "яструбами", серед яких – Шойгу, Патрушев і начальник Генштабу Валерій Герасимов.
За підсумками 2022 року газета The Washington Post написала, що Путін зараз здається "ізольованішим, аніж будь-коли". За оцінкою видання, яка ґрунтується на бесідах із керівниками російського бізнесу, чиновниками й аналітиками, між президентом РФ і більшістю еліти країни виникає "нова прірва". Ознайомлені із ситуацією співрозмовники видання сказали, що у глави Кремля й раніше було вузьке коло спілкування, а зараз воно стало "ще тіснішим".