"Європу охопив воєнний психоз". Угорщина підтримала "мирний план" Китаю, Сійярто вирушив до Пекіна на переговори

Сійярто про "мирний план" Китаю: Нарешті з'явилося щось, що спрямоване не на продовження війни, а на її припинення

Фото: Szijjártó Péter / Facebook
Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто 15 травня перебуває в Пекіні й веде переговори, зокрема, про "мирний план" Китаю щодо припинення війни Росії проти України. Про це повідомив у Twitter офіційний представник уряду Угорщини Золтан Ковач.

14 травня, анонсуючи поїздку Сійярто, Ковач заявив, що глава МЗС Угорщини вирушив до Китаю для переговорів, на яких "зосередить увагу на таких важливих питаннях, як українсько-російська війна й економічна співпраця між Європою та Китаєм".

За його словами, Сійярто "висловив підтримку "мирному плану" Китаю й наголосив на необхідності припинення війни", а також на вірі Угорщини в "переваги співпраці з Китаєм і можливості, які вона відкриває для обох країн".

Сам Сійярто заявив у Facebook: "У наших сусідів триває війна, Європу охопив воєнний психоз, тому зусилля на підтримку миру мають особливе значення і їх треба постійно підкріплювати. Ми підтримуємо "мирний план", висунутий китайцями, із двох причин: по-перше, тому що він спрямований на мир, а по-друге, тому що він є. Нарешті з'явилося щось, що спрямоване не на продовження війни, а на її припинення".

Він також наголосив, що Угорщина "не хоче бачити погіршення відносин між Європою та Китаєм" і розглядає Китай не як ризик чи загрозу, а як країну, із якою є величезні можливості для співпраці.

Під час візиту 15 травня глава МЗС Угорщини зустрівся зі своїм колегою Цінь Ганом, главою канцелярії комісії із закордонних справ ЦК Компартії Китаю Ван І, а також міністром торгівлі Китаю й очільниками великих компаній.

"Угорщина та Китай підтримуватимуть одне одного, щоб посилити голос табору миру", цитує Ковач заяву Сійярто під час візиту. За словами глави МЗС Угорщини, дві країни тісно співпрацюватимуть "для досягнення припинення вогню в Україні та якнайшвидшого початку мирних переговорів".

Контекст:

Китай від початку повномасштабного нападу РФ на Україну намагається дотримуватися нейтральної позиції, але прямо не засуджує дій Москви.

24 лютого 2023 року оприлюднили документ "Позиція Китаю щодо політичного врегулювання кризи в Україні", який складається із 12 пунктів. На початку квітня Сі Цзіньпін назвав війну "українською кризою" і закликав урегулювати її за допомогою мирних переговорів.

Президент України Володимир Зеленський сказав, що частина пунктів у цьому документі відповідає інтересам України, а з частиною Київ не погоджується.

26 квітня відбулася перша розмова Зеленського із Сі Цзіньпіном. За словами прессекретаря Зеленського Сергія Никифорова, переговори тривали майже годину, глава КНР під час розмови презентував китайський "мирний план", а президент України розповів про українську формулу миру. "Є певні моменти, у яких вже є точки перетину", – вказав спікер Зеленського.

Цього самого дня під час засідання 77-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН відбулося голосування щодо резолюції A/77/L.65 щодо співпраці між ООН і Радою Європи. 1 травня ЗМІ звернули увагу, що Китай, Казахстан, Бразилія, Вірменія та Індія опинилися серед країн, які голосували за.

Однак 4 травня у представництві КНР при ООН заявили, що ставлення Китаю до війни в Україні залишилося тим самим: КНР не погоджується з визначенням конфлікту в Україні як "агресії з боку Російської Федерації". Свою підтримку резолюції, у якій РФ назвали агресором, у представництві пояснили тим, що голосували за весь текст документа, який складається з багатьох пунктів.