Китай розглядає можливість постачання артилерії та боєприпасів російській армії – ЗМІ

Китай готовий продавати зброю РФ – джерела CNN
Фото: globaltimes.cn
У США є розвіддані про те, що уряд Китаю веде переговори з Росією про постачання зброї для війни в Україні. Про це 24 лютого повідомляє CNN.

Три джерела американського телеканала, ознайомлені з розвідданими, розповіли, що Пекін ще не ухвалив остаточного рішення, але переговори про ціну й обсяги постачань тривають. Ідеться про снаряди для артилерії та безпілотні літальні апарати.

Офіційні особи США не стали докладно описувати журналістам, які саме дані одержала розвідка, але заявили про посилення "занепокоєння". Рада національної безпеки і Держдепартамент відмовилися від коментарів, а CNN звернувся по коментарі до посольств Китаю й Росії у Вашингтоні.

Представник міністерства закордонних справ КНР Ван Веньбінь заявив 24 лютого, що "Китай завжди виявляв розсудливий і відповідальний підхід до військового експорту і не здійснює жодного продажу зброї в зони конфлікту або сторонам, які воюють".

Джерела телеканала вважають, що продаж Росії дронів і боєприпасів стане ознакою значного зближення Пекіна й Москви. Сьогодні їхнє військове співробітництво обмежується переданням касок і бронежилетів, а також супутникових даних.

Німецьке видання Der Spiegel 24 лютого також повідомило про те, що Китай може надати Росії ударні безпілотники.

Контекст:

Китай від початку нападу РФ на Україну намагається дотримуватися нейтральної позиції, але прямо не засуджує дій Москви.

30 грудня 2022 року під час переговорів за допомогою відеозв'язку із Сі Цзіньпіном президент РФ Володимир Путін заявив, що Росія й Китай розвиватимуть "військове та військово-технічне співробітництво". Він підкреслив, що це сприятиме "гарантуванню безпеки двох країн і підтримці стабільності в основних регіонах". Зі свого боку, глава КНР зазначив, що в Китаї готові нарощувати "стратегічну координацію" з РФ, щоб "привнести більше стабільності у світ", повідомило китайське агентство "Сіньхуа".

Телеканал CNN із посиланням на офіційних осіб США, ознайомлених із даними розвідки, повідомляв, що останнім часом США почали помічати "тривожні" тенденції в підтримці Китаєм російських збройних сил і що є ознаки того, що Пекін хоче "підійти до межі" надання летальної військової допомоги Росії і не бути спійманим.

Держсекретар США Ентоні Блінкен 18 лютого застеріг Пекін від надання Росії військової допомоги або допомоги в обходженні західних санкцій.

У МЗС КНР відповіли, що США "не мають права читати лекції" Китаю.

Президент України Володимир Зеленський заявив 20 лютого, що поки що "не бачить" ознак військової підтримки Росії з боку Китаю.

22 лютого міністерство закордонних справ Китаю заявило, що країна не розглядає ймовірності надсилання летальної зброї Москві для використання у війні проти України, звинувативши США й НАТО у поширенні неправдивих відомостей про потенційну роль Пекіна в конфлікті.