Конгресмени закликали Трампа відмовитися від ідеї помилувати Сноудена
Помилувати колишнього співробітника Агентства національної безпеки Едварда Сноудена означало б повністю підірвати позицію адміністрації президента США і висміяти службу національної безпеки. Таку думку висловили члени комітету Палати представників у справах збройних сил Адам Сміт і Мак Торнберрі, коментуючи заяву президента Дональда Трампа про можливе помилування Сноудена.
Члени Палати представників Конгресу США закликали президента Дональда Трампа відмовитися від ідеї помилувати колишнього співробітника Агентства національної безпеки Едварда Сноудена, який розголосив відомості про методи роботи американських спецслужб. Про це йдеться у спільній заяві голови комітету у справах збройних сил Палати представників Адама Сміта і члена комітету Мака Торнберрі. Документ опубліковано на сайті профільного комітету.
"Едвард Сноуден завдав величезної шкоди нашій національній безпеці, і він має постати перед судом за свої дії. Президент Трамп і глава Пентагону Марк Еспер засудили витоки з міністерства оборони та інших органів федерального уряду. Пробачити Сноудену зараз означало б повністю підірвати позицію цієї адміністрації і висміяти наших співробітників служби національної безпеки, які виявляють велику обережність у своїй роботі, щоб захистити нас", – ідеться в заяві.
На думку конгресменів, помилування будь-кого, кого обвинувачують за законом про шпигунство, хто зізнався у переданні секретної інформації і хто проводить час "як гість режиму президента РФ Володимира Путіна", було б серйозною помилкою.
"Це не тільки означало б, що Сноудена не можна притягати до відповідальності за його злочини, але це стало б небезпечним сигналом для тих, хто замислюється про шпигунство, і ворогів, які будуть їх підтримувати", – зазначено в заяві Сміта і Торнберрі.
16 серпня Трамп заявив, що може розглянути питання помилування Сноудена.
У червні 2013 року Сноуден передав газетам The Washington Post і The Guardian секретні матеріали про програми стеження спецслужб США і Великобританії в інтернеті. Потім він вилетів у Гонконг, а звідти – у Москву.
На початку жовтня 2015 року Сноуден заявив, що згоден укласти угоду з американським урядом для повернення до США і готовий сісти у в'язницю за умови, що йому гарантують справедливий судовий розгляд із правом озвучувати секретну інформацію.
13 вересня Сноуден звернувся до президента США Барака Обами із проханням про помилування. Він стверджує, що публікація секретних документів про стеження американських і британських спецслужб принесла користь громадянам США, а також була правильною з погляду моралі.
Обама заявив, що може помилувати шпигуна тільки після того, як він постане перед судом у США.