Кремль намагається зробити Росгвардію головною силою зі збереження режиму – британська розвідка
Кремль вирішив зробити Росгвардію однією з головних сил із підтримання безпеки державного режиму, хоча вона не змогла виконати своє основне завдання. Такі дані британської розвідки опублікувало міністерство оборони Великобританії у Twitter 8 серпня.
Такий висновок розвідка зробила з того, що 4 серпня 2023 року президент країни-агресора РФ Володимир Путін підписав закон, який дасть Росгвардії можливість оснащуватися важким озброєнням. Раніше глава Росгвардії Віктор Золотов пропонував, щоб до важкої техніки входила артилерія й ударні гелікоптери.
Організацію, яка налічує до 200 тис. осіб, створили в її сучасному вигляді 2016 року, Золотов, який її очолює, є колишнім охоронцем Путіна, зазначають у розвідці. Рішення про посилення сил ухвалили після невдалого заколоту приватної військової компанії "Вагнер" у червні 2023 року.
Попри заяву Золотова про те, що його підрозділи "відмінно" діяли під час заколоту, немає жодних доказів того, що Росгвардія зробила якісь ефективні дії проти "Вагнера", ідеться в повідомленні. Зазначено, що це була саме та загроза внутрішній безпеці, яку Росгвардія мала придушити.
Контекст:
23–24 червня у РФ власник ПВК "Вагнер" Євген Пригожин улаштував заколот. Увечері 23 червня він звинуватив військових країни-окупанта РФ у завданні удару по тиловому табору найманців "Вагнера" за командою, яка надійшла від начальника Генштабу Валерія Герасимова після наради із Шойгу. Міноборони Росії назвало цю заяву Пригожина "інформаційною провокацією".
Уранці 24 червня Пригожин заявив про захоплення військових об'єктів Ростова-на-Дону і намір іти на Москву, але вже ввечері він сказав, що передумав і розвернув колони "у зворотному напрямку". Олександр Лукашенко, який вважає себе президентом Білорусі, заявив, що це він вів переговори з Пригожиним і переконав його зупинити рух вагнерівців. У Кремлі повідомили, що за підсумками переговорів Пригожин "піде в Білорусь".
26 червня пресслужба Пригожина опублікувала аудіозвернення, у якому той заявив, що він не мав мети скидати владу у РФ. Того ж дня Путін виступив із терміновим зверненням, у якому назвав учасників заколоту "зрадниками", котрі зробили помилку. Він закликав вагнерівців укласти контракт із міноборони РФ або вийти зі збройного формування. Хто захоче, зможе піти в Білорусь, заявив він.
27 червня ФСБ оголосила про закриття справи щодо заколоту, а міноборони РФ повідомило, що важку техніку ПВК передадуть російській армії. Того ж дня Золотов заявив, що Росгвардія отримає важкі озброєння і танки.