Лідери країн НАТО не оголосять дату прийняття нових членів, але двері Альянсу відчинені – Столтенберг

Столтенберг: НАТО не називатиме жодних дат
Фото: ЕРА

Учасники саміту НАТО у Брюсселі не стануть називати строків вступу нових членів до Альянсу. Про це заявив генеральний секретар організації Єнс Столтенберг під час онлайн-дискусії перед самітом, яку транслювали на його сторінці у Twitter.

"Я чекаю, що лідери сьогодні підтвердять рішення, які ухвалювали раніше щодо приєднання нових членів. Зокрема, заяву саміту в Бухаресті [2008 року]. Тоді було сказано, що Грузія стане членом НАТО. Але ми не обговорювали жодних строків, ми також не називатимемо жодних дат і сьогодні", – заявив Столтенберг.

НАТО зосереджений на реформах і підтримці реформ Грузії, додав він.

"Основне послання таке: двері НАТО відкриті, про це свідчить прийняття в Альянс Північної Македонії і Чорногорії", – зазначив генсек Альянсу.

За словами Столтенберга, рішення про розширення Альянсу залежить лише від країни-аспіранта і Росія не має права втручатися в цей процес.

Контекст:

Колишній спецпредставник Держдепартаменту США в Україні Курт Волкер повідомляв, що Україна мала отримати ПДЧ у НАТО ще 2008 року на саміті Альянсу в Бухаресті, але союзники Сполучених Штатів по Альянсу побоювалися створення "автоматизму в напрямку до членства".

Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості". Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої 2015 року, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням.

7 лютого 2019 року український парламент ухвалив закон про внесення в Конституцію положення про стратегічний курс держави на набуття повноправного членства України в Європейському союзі та Організації Північноатлантичного договору. Закон набув чинності 21 лютого.

2018 року в НАТО визнали за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна здобула статус партнера розширених можливостей.

6 квітня президент України Володимир Зеленський заявляв під час телефонної розмови з Столтенбергом, що Альянс – це єдиний шлях до закінчення війни на Донбасі і що надання Україні плану дій щодо членства (ПДЧ) "стане справжнім сигналом для РФ". Коментуючи розмову із Зеленським, Столтенберг говорив, що НАТО твердо підтримує суверенітет і територіальну цілісність України.

В ОПУ зазначали, що Україна не братиме участі в саміті НАТО, але питання надання Києву ПДЧ у НАТО на ньому обговорюватимуть.

Очікують, що на саміті Альянсу його лідери зроблять заяву, у якій підтвердять політику "відкритих дверей" для України і Грузії. Але консенсусу про надання Україні ПДЧ поки немає, зазначав 7 червня заступник Столтенберга Мірча Джоане.