Ліцензію на експлуатацію БелАЕС видано з порушеннями безпеки – Єврокомісія

3 листопада 2020 року перший енергоблок БелАЕС було під'єднано до об'єднаної енергосистеми країни
Фото: EPA
Білорусь почала промислову експлуатацію Островецької атомної електростанції, не дотримуючись усіх безпекових рекомендацій ЄС. Про це заявили 2 червня у пресслужбі Єврокомісії.

"Хоча рішення про комерційне ліцензування заводу в Островці є обов'язком національної влади, під наглядом національного органу регулювання необхідно забезпечити максимальну безпеку експлуатації заводу. Це ще важливіше з огляду на близькість країни до кордону ЄС і столиці Литви Вільнюса", – зазначає Єврокомісія.

У ЄК заявили, що Білорусь має займатися питаннями ядерної безпеки Островця в умовах цілковитої прозорості, зокрема завершивши незалежну експертизу.

Контекст:

Будівництво АЕС у Білорусі відбувається за російським проєктом, повідомляло російське агентство ТАСС. БелАЕС складатиметься з двох енергоблоків потужністю 1200 МВт кожен. Генпідрядником є "Атомстройэкспорт" (входить у "Росатом"). 3 листопада 2020 року перший енергоблок БелАЕС було під'єднано до об'єднаної енергосистеми країни. Введення в експлуатацію другого енергоблоку заплановано на 2022 рік.

Європарламент у лютому 2021 року ухвалив резолюцію, що вимагає зупинити запуск Білоруської АЕС в Островці через побоювання, пов'язані з її безпекою.

2 червня міністерство з надзвичайних ситуацій Республіки Білорусь повідомило, що Білоруській АЕС видано ліцензію на експлуатацію енергоблоку №1. У МНС розповіли, що експертизу безпеки виконала державна наукова установа "Об'єднаний інститут енергетичних і ядерних досліджень – Сосни" Національної академії наук Білорусі за технічним завданням Держатомнагляду.