Лукашенко про події в Білорусі: Якщо не переламаємо ситуації, підійдемо до війнушки
Олександр Лукашенко заявив, що Білорусь може стати "полем битви", де будуть вирішувати чужі питання.
Олександр Лукашенко на зустрічі з білоруськими педагогами і докторами наук 5 лютого заявив, що нинішня ситуація у країні може перерости у воєнні дії. Про це повідомляє сайт президента Білорусі.
"Післявиборчі події засвідчили, що нам серйозніше треба ставитися до навчання нашої молоді. Інакше ми матимемо дуже великі проблеми в перспективі. Якщо не переламаємо ситуації, ми підійдемо до війнушки. І боюся, що в умовах геополітичного розлому ми не зможемо втриматися в межах внутрішньої плутанини і якоїсь громадянської війни: обов'язково втрутяться інші гравці. Я часто натякаю: дивіться, щоб наша Білорусь не стала полем битви, полем війни, де будуть вирішувати не наші питання", – зазначив Лукашенко.
Як приклад він навів ситуацію в Сирії та Іраку, де "геополітичні гравці просувають свої інтереси".
"Вибухи лунають, гинуть люди, а нафту качають", – сказав Лукашенко.
Із 9 серпня 2020 року в Білорусі тривають масові акції протесту незгодних із результатами голосування на виборах президента. За офіційними даними, перемогу в них здобув на той момент глава держави Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців (він очолював країну з 1994 року). Друге місце з 10,1% голосів посіла білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи засвідчували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі і водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми і поранення. За даними правозахисного центру "Весна", із серпня у країні затримали понад 25 тис. осіб, сумарно вони дістали 83 тис. діб арешту. Влада заявила про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох.
23 вересня Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, вперше в історії Білорусі її не анонсували і не транслювали по телебаченню. Низка держав, серед яких США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнала інавгурації Лукашенка.
Євросоюз 2 жовтня ввів обмежувальні заходи проти 40 осіб, відповідальних за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильницьке придушення мирних протестів. 6 листопада ЄС ввів санкції проти Лукашенка і ще 14 білоруських чиновників. 17 грудня ЄС ввів третій пакет санкцій проти Білорусі, обмежувальні заходи торкнулися 29 осіб та семи організацій.
Опозиція наполягає на проведенні нових виборів у Білорусі. Лукашенко заявив, що спочатку у країні треба змінити конституцію (проєкт нової конституції, за його словами, презентують цього року), а вже після цього провести нові вибори.