Макрон у розмові з Путіним закликав РФ відвести озброєння із Запорізької АЕС

Макрон знову поговорив із Путіним
Фото: EPA
Президент Франції Еммануель Макрон 11 вересня провів телефонну розмову з президентом Росії Володимиром Путіним. Про це повідомила пресслужба Єлисейського палацу.

"Він [Макрон] засудив продовження російських військових операцій в Україні та нагадав про свою вимогу їх якнайшвидшого припинення, початку переговорів та відновлення суверенітету й територіальної цілісності України", – ідеться в повідомленні.

Також Макрон під час переговорів наполягав на необхідності убезпечення Запорізької атомної електростанції.

"Він нагадав, що російська окупація стала причиною того, що сьогодні цілісність Запорізької електростанції опинилася під загрозою. Він попросив, щоб російські сили відвели своє важке та легке озброєння і щоб виконували рекомендації МАГАТЕ для убезпечення об'єкта", – повідомили у пресслужбі.

Окрім цього, згідно з пресрелізом, Макрон надав Путіну "необхідну оновлену інформацію щодо глобальної продовольчої безпеки".

"Він нагадав, що європейські санкції не поширюються на сільськогосподарську продукцію або на товари, необхідні для сільського господарства. Він підкреслив, що міжнародні партнери, особливо Росія, спільно відповідають за забезпечення того, щоб країни, які наражаються на найбільший ризик, і надалі  отримували необхідне їм продовольство. Він попросив президента Путіна забезпечити, щоб домовленість, досягнуту Росією з Україною й Туреччиною під контролем ООН, виконували так, щоб зерно, яке експортують, діставалося тим, хто його найбільше потребує. Із цією метою він наголосив на важливості встановлення ефективної координації в межах ініціативи FARM, яку Франція почала із зацікавленими міжнародними організаціями", – заявили у пресслужбі.

У Єлисейському палаці зазначили, що Макрон має намір підтримувати контакти з президентом України Володимиром Зеленським і гендиректором МАГАТЕ Рафаелем Гроссі, і найближчим часом ще раз поговорить із Путіним, "щоб можна було досягти угоди, яка гарантуватиме безпеку Запорізької АЕС".

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

На початку березня ЗАЕС опинилася під окупацією російських військових і працює під їхнім контролем. Із серпня окупанти регулярно обстрілюють ЗАЕС та Енергодар Запорізької області, через що станцію повністю від'єднували від енергомережі.

Російські війська розмістили на ЗАЕС, зокрема в машинному залі одного з реакторів, військову техніку, але неодноразово заперечували це, незважаючи на наявність відео й фото. Окупанти також відмовилися від пропозицій демілітаризувати Запорізьку АЕС.

1 вересня на станцію прибула делегація МАГАТЕ із 14 осіб. Глава організації Рафаель Гроссі заявляв, що на ЗАЕС побачив "усе, що хотів". Він зазначив, що після закінчення роботи місії чисельність представників МАГАТЕ на станції скоротиться до двох – вони перебуватимуть на ЗАЕС постійно.

5 вересня президент ДП НАЕК "Енергоатом" Петро Котін назвав ситуацію на ЗАЕС безпрецедентною і дуже небезпечною. Він заявив, що висновки місії МАГАТЕ за підсумками візиту до ЗАЕС мають привести до припинення російської окупації станції.

6 вересня МАГАТЕ опублікувало офіційний звіт щодо ситуації на АЕС. У ньому організація запропонувала негайно розпочати консультації щодо створення системи ядерної безпеки та захисту території станції і зони навколо неї. 9 вересня Гроссі закликав терміново припинити обстріли станції. "Це єдиний спосіб гарантувати, що нам не загрожує ядерна аварія", наголосив він.

За даними Reuters, рада керівників МАГАТЕ склала проєкт резолюції із закликом до Росії вивести війська з території ЗАЕС. Документ поширили серед представників 35 країн у раді, він є продовженням резолюції, ухваленої на екстреному засіданні в березні. Тоді проти виступили Росія та Китай.