"Ми не вдаємося до таких методів". ХАМАС заперечує причетність до "мінування" літака Ryanair

У ХАМАС заявили, що їх "хочуть демонізувати"
Фото: EPA
У ХАМАС заперечують, що надсилали повідомлення про бомбу на борту літака Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса 23 травня. Про це 24 травня спікер руху Фавзі Бархум повідомив агентству Reuters.

Мінтранс Білорусі заявило, що повідомлення про мінування судна, яким летів опозиціонер та колишній головний редактор Telegram-каналу NEXTA Роман Протасевич, надійшло від імені солдатів палестинського угруповання ХАМАС. Автори повідомлення вимагали, щоб Європейський союз відмовився від підтримки Ізраїлю у війні із сектором Гази, і погрожували підірвати літак над Вільнюсом.

Бархум сказав, що угруповання "не має до цього взагалі жодного стосунку".

"Ми не вдаємося до таких методів", – заявив він і припустив, що це можуть бути дії деяких "підозрілих сторін", які "прагнуть демонізувати ХАМАС і перешкодити світовим симпатіям до палестинського народу".

Конфлікт між ХАМАС та Ізраїлем, що активізувався 10 травня, став наймасштабнішим протягом останніх років, обстріли з обох сторін тривали 10 днів. Проте 20 травня сторони домовилися про взаємне припинення вогню, і повідомлень про порушення перемир'я не було.

Контекст:

23 травня винищувач білоруських ВПС за дорученням Олександра Лукашенка підняли "для супроводу" літака Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса. Влада Білорусі стверджувала, що причиною приземлення стало повідомлення про мінування судна (згодом вибухових речовин на борту не виявили). 

Після перевірки білоруські спецслужби зняли з рейсу і затримали опозиційного журналіста, одного із засновників Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича та його дівчину (в Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі). Паблік набув широкої популярності влітку минулого року завдяки висвітленню і координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента країни. 

Як розповіли пасажири, Протасевич запанікував, коли дізнався про приземлення літака в Мінську. Коли його почали обшукувати і пасажири запитали в нього, що відбувається, той відповів: "Тут на мене чекає смертна кара". Видання TUT.BY уточнило, що журналіста в Білорусі обвинувачують за трьома статтями Кримінального кодексу, найсуворіше покарання за інкримінованими статтями – 15 років позбавлення волі (організація масових заворушень).

Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі і закликали негайно звільнити затриманих. Низка країн заборонила національним авіакомпаніям літати над Білоруссю. Крім того, 25 травня керівництво Євросоюзу обговорить питання про введення додаткових санкцій проти Мінська.