Міноборони Росії відмовляється допомагати ПВК "Вагнер" у транспортуванні тіл із фронту – ЗМІ
За інформацією видання, міністерство оборони РФ не допомагає ПВК вивозити тіла. За зиму їхня кількість значно зросла, повідомили виданню джерела у похоронній сфері. Це пов'язано з тяжкими боями в районі Бахмута в Донецькій області та Сватовому Луганської області. Більшість тіл залишається на українських територіях або у прикордонних регіонах РФ. За інформацією одного із джерел, тих, кого не вивозять, ховають на місці на масових цвинтарях. За його словами, на окупованих українських територіях вже утворилися великі цвинтарі. Також вони з'являються у прикордонних регіонах, зокрема у Краснодарському краї.
Видання зазначає, що військовим було б простіше ховати вбитих на місці, але їхні родичі часто різко проти цього. Однак, за словами джерела, Росія не має компаній, які б "нішево займалися такою логістикою". Якщо міноборони має свої ресурси для вивезення тіл, то приватні військові компанії таких можливостей не мають. Офіційно їх не визнано військовою структурою, тому вони не можуть скористатися інфраструктурою міністерства, зазначає джерело.
Вивозять тіла частково військовою технікою, частково машинами далекобійників, у фурах, оснащених холодильниками. Вивіз кожного тіла, за словами джерела, обходиться на суму від 50 тис. до 100 тис. руб. (приблизно 26,5–52,8 тис. грн. – "ГОРДОН").
Водночас вивезти всі тіла й забезпечити їм похорон не вдається, зазначає видання. Похоронні бюро в деяких регіонах РФ стикалися із запитами на похорон порожніх трун, оскільки родичі вбитих не змогли домогтися повернення тіл додому. Джерело розповіло, що йому відомо про кілька таких випадків, і "Вагнер" ніяк не допомагав сім'ям загиблих і не відповідав на запити.
Джерело видання додало, що за час війни в Росії почали будувати більше цвинтарів – кількість цільових тендерів зросла у півтора раза. У похоронній сфері повідомляють, що значно зросла кількість кремацій, оскільки вони коштують дешевше за традиційний похорон. Водночас ритуальна галузь зіткнулася з проблемою браку кремаційних печей, які виробляють за кордоном, пише видання.
Контекст:
За інформацією Білого дому станом на 22 грудня 2022 року, сили ПВК "Вагнер", скеровані в Україну, становили 50 тис. найманців, із них 10 тис. – контрактники, а ще 40 тис. – завербовані у тюрмах ув'язнені. Про це пише The Hill.
ЗМІ повідомляли, що участь у вербуванні ув'язнених брав особисто засновник ПВК Євген Пригожин, пізніше з'явилося відео з колонії, де він виступив перед ув'язненими. Пригожин заявляв, що шукає найманців для участі у "важкій війні". В'язням він пообіцяв, що в колонію вони "не повернуться в жодному разі".
За даними Reuters станом на початок 2023 року, понад 1 тис. вагнерівців вбили під Бахмутом із кінця листопада до початку грудня 2022 року. Загальні втрати вагнерівців сягнули, згідно з повідомленням, 4100 убитими та 10 тис. пораненими.
За інформацією Офісу президента України, за час повномасштабної війни, яка почалася 24 лютого торік, українські захисники вбили, поранили, "відправили в безвісти" або взяли в полон майже 30 тис. вагнерівців, завербованих у місцях позбавлення волі.
Голова благодійного фонду "Русь сидящая" Ольга Романова повідомляла 21 січня, що з 50 тис. російських ув'язнених, завербованих ПВК "Вагнер" для участі у війні в Україні, залишилося 10 тис. осіб. Інші або загинули, або дезертували.