"Навіть за вбивство дають менше". Суд у Мінську засудив до 11 років в'язниці росіянина, який озвучував опозиційні відео
Зазначено, що саме такий строк просив для нього прокурор.
Дудникова обвинувачують за ч. 3 ст. 130 (розпалювання ворожнечі або розбрату, вчинене групою осіб або яке спричинило тяжкі наслідки) та ч. 3 ст. 361 (заклики завдати шкоди національній безпеці) Кримінального кодексу Білорусі. Йому призначили майже максимально можливе покарання за цими статтями.
"Суд обрав найсуворіше покарання, навіть за вбивство дають менше. Ми вважаємо вирок несправедливим, Єгор із ним не згоден і буде його оскаржувати", – сказав "Русской службе BBC" адвокат Дудникова Антон Гашинський.
Відомо, що Дудников озвучував ролики для білоруської опозиції та вів Telegram-канал "Отряды гражданской самообороны Беларуси", який влада визнала терористичним.
"Суд у справі був закритим і тривав тиждень, тому в чому конкретно обвинуватили Дудникова, відомо лише з матеріалів Слідчого комітету та прокуратури Білорусі, які розміщували у відкритих джерелах", – зазначили у центрі "Весна".
Згідно з матеріалами справи, Дудников "із 19 січня до 21 травня 2021 року за допомогою комп'ютерної техніки в одному з Telegram-чатів із метою нагнітання напруженості та конфліктності в суспільстві та державі розмістив щонайменше 55 озвучених ним голосових повідомлень спонукального характеру. Своїми повідомленнями обвинувачений розпалював соціальну ворожнечу і ворожнечу за ознакою професійної належності. Формував негативний образ представників влади та неприязнь до них", – ішлося у повідомленні Генпрокуратури Білорусі.
Дудников жив у Мінську та займався озвучуванням мультфільмів і рекламних роликів. Його затримали 4 травня, і відтоді він перебував у СІЗО КДБ Білорусі. Під час затримання його сильно побили – повідомлення Дудникова про це, передане через адвоката, публікувала "Новая газета".
"Вони говорили, якщо я не йтиму на контакт, приїдуть до моєї дівчини, і мало їй не здасться... 25 травня до мене прийшли в камеру і сказали: "З паперами на вихід". Завели до кабінету, де дали заздалегідь підготовлені відповіді на запитання телевізійників з ОНТ, дали час вивчити відповіді – і 28 травня приїхали люди з телеканала ОНТ та зробили запис. Просили сказати так: "Я Дудников Єгор, відомий як Злойбет. Ви лохи, балаболи, я розчарований у вас і я співпрацюю зі слідством", – ішлося у повідомленні.
Адвокат вважає, що справа Дудникова стане "пробним каменем" перед розглядом резонанснішої справи – росіянки Софії Сапеги, дівчини одного з авторів головного опозиційного білоруського Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича.
Контекст:
У Білорусі 9 серпня 2020 року відбулися вибори президента, після яких почалися масові акції протесту незгодних із результатами голосування. За офіційними даними, перемогу у них здобув Олександр Лукашенко, який перебуває при владі з 1996 року, за нього проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла лідерка опозиції Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи засвідчували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі і водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми та поранення. Влада заявляла про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох.
23 вересня Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, уперше в історії Білорусі її не анонсували і не транслювали на телебаченні. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка.
2021 року масові вуличні протести в Білорусі припинилися, але переслідування людей, які брали участь у протестах, незалежних ЗМІ та правозахисних організацій продовжилося.
На початку липня КДБ країни оголосив операцію із зачистки від "радикалів". Обшуки провели у багатьох правозахисних організаціях (серед них центр "Весна"), які допомагали постраждалим від переслідування влади за участь у мітингах. Силовики масово проводили обшуки та затримували журналістів опозиційних видань, мін'юст через суд заблокував діяльність низки ЗМІ та правозахисних організацій.
Станом на 27 грудня в Білорусі визнано політичними ув'язненими 954 особи.