Парламент Естонії ухвалив закон, який дозволяє використовувати заморожені російські активи для компенсації збитків Україні від війни
Естонський парламент 15 травня ухвалив закон, який дозволяє використовувати активи російських громадян, заморожені у зв'язку з міжнародними санкціями, для компенсації збитків, котрих завдала Україні війна. За ухвалення закону проголосувало 65 осіб, проти – троє, повідомляє сайт парламенту.
За словами голови конституційного комітету Гендріка Терраса, Естонія пропонує механізм, який передбачає відповідальність тих людей і компаній, котрі безпосередньо беруть участь у здійсненні агресії або сприяють їй.
"Росія – країна-агресор, компенсація завданих нею воєнних збитків не може лягати на плечі України та її союзників", – сказав він.
Закон дозволяє використовувати заморожені під санкціями активи приватних осіб і компаній, котрі сприяли незаконним діям Росії, як авансовий платіж за збитки, які Росія має відшкодувати Україні.
Для ухвалення рішення про відшкодування коштом активів необхідно, щоб збитків було завдано у протиправний спосіб, який було доведено, а постраждала держава подала відповідну вимогу до держави, котра завдала збитків.
Контекст:
На заході заморожено приблизно $300 млрд активів Центробанку РФ. Вважають, що приблизно $190 млрд із них – у Бельгії, де розміщений депозитарій Euroclear. Немає точної інформації, скільки російських активів заморожено в кожній країні. За інформацією президентки Європейського центробанку Крістін Лагард, наприклад, у США – $6 млрд.
Країни G7 уже понад рік ведуть дебати, чи можна конфіскувати російські активи, не підриваючи водночас довіри до міжнародної фінансової системи. Проти такого кроку деякі члени ЄС, побоюючись судових позовів із боку Росії. У Європейському союзі хочуть передати Україні лише прибутки від активів (прем'єр-міністр України Денис Шмигаль оцінював їх у €5–8 млрд лише цьогоріч). У Великобританії запропонували "позичити" Україні всі заморожені російські активи за умови, що коли Росія виплатить репарації Україні, то заморожені кошти їй повернуть.
Президент України Володимир Зеленський закликав країни Заходу передати Україні всі заморожені активи країни-агресора. Він наголосив, що це історична можливість "змусити державу-терориста заплатити за свій терор".
Очікують, що G7 розробить план використання заморожених російських активів до червневого саміту лідерів організації, повідомило Reuters. Найімовірніше, ітиметься про використання доходів від активів, а не про їх повну конфіскацію.