Парламент Фінляндії проголосував за вступ країни у НАТО

Рішення про вступ Фінляндії у НАТО підтримало 188 депутатів Едускунти

Фото: Eduskunta - Riksdagen / Facebook
Парламент Фінляндії 17 травня підтримав вступ країни у НАТО. Про це повідомляють у Facebook Едускунти.

За таке рішення проголосувало 188 депутатів, проти – восьмеро.

Зокрема, проти вступу Фінляндії у НАТО проголосувало шестеро депутатів від партії "Лівий союз", що входить до коаліційного уряду на чолі з прем'єр-міністеркою Санною Марін, повідомила Yle.

Зазначають, що голосування щодо членства Фінляндії в Альянсі відбулося після того, як депутат від "Лівого союзу" Маркус Мустаярві вніс пропозицію щодо відмови від приєднання країни до НАТО. Проте її відхилила більшість депутатів Едускунти.

Офіційне рішення про подання заявки Фінляндії на вступ у НАТО 17 травня ухвалить Держрада спільно з президентом Саулі Нійністьо.

Контекст:

Фінляндія та Швеція вирішили переглянути політику позаблоковості після відкритого вторгнення Росії в Україну 24 лютого.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг говорив CNN 4 квітня, що якщо Фінляндія та Швеція подадуть заявки на членство в НАТО, Альянс здатний швидко прийняти їх.

У разі вступу Швеції та Фінляндії у НАТО Росія пригрозила розгорнути ядерну зброю біля цих країн.

12 травня Марін і Нійністьо оголосили про підтримку вступу країни в НАТО.

Президент Туреччини Реджеп Ердоган 13 травня заявив, що виступає проти вступу Швеції та Фінляндії у НАТО. Пізніше спікер Ердогана пояснив, що Туреччина "не зачиняє двері НАТО для Швеції та Фінляндії, але хоче переговорів із країнами Північної Європи".

14 травня Нійністьо сказав президенту РФ Володимиру Путіну, що найближчими днями Фінляндія вирішить подати заявку на членство в НАТО і цьому сприяли дії Росії. Коментуючи згодом цю розмову, Нійністьо звернув увагу, що тон розмови і вибір слів були спокійними, Путін не повторював озвучених навесні погроз і його реакція була м'якшою, ніж будь-які коментарі Росії стосовно цього з 2016 року.

Уряд Швеції 16 травня ухвалив рішення про подання заявки країни на членство в НАТО з огляду на безпекову ситуацію, яка фундаментально змінилася, після вторгнення РФ в Україну. Прем'єр-міністерка Магдалена Андерссон заявила, що посол Швеції у НАТО незабаром подасть заявку в Альянс, її подадуть разом із Фінляндією.

У МЗС РФ повідомили, що не будуть "просто миритися" зі вступом Швеції та Фінляндії до Альянсу, заявивши, зокрема, про кроки у відповідь "як військово-технічного, так і іншого характеру".

У Росії немає проблем із Фінляндією та Швецією, які мають намір вступити до НАТО, сказав 16 травня Путін. Водночас глава Кремля стверджує, що розширення військової інфраструктури на територію Фінляндії та Швеції "викличе реакцію у відповідь" із боку РФ.

Туреччина не схвалить вступу у НАТО Швеції та Фінляндії, повторив 16 травня Ердоган.