Переслідуючи прокурора Хана й суддів МКС, Росія намагається підірвати мандат Гаазького суду – заява чотирьох країн

МКС є незалежним і неупередженим органом правосуддя, ідеться в заяві
Фото: icc-cpi.int

Порушення в країні-агресорі Росії кримінальної справи проти прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС) у Гаазі Каріма Хана й ще трьох суддів є спробою підірвати мандат МКС. Про це йдеться у спільній заяві Великобританії, Коста-Рики, Італії та Японії, опублікованій 7 серпня на сайті британського уряду.

Як постійні держави – учасниці Римського статуту, вони висловили "глибоке занепокоєння" у зв'язку з кримінальним переслідуванням у РФ прокурора Каріма Хана й суддів Серхіо Херардо Угальде Годінеса, Росаріо Сальваторе Айтали та Томоко Акане.

"Суд є зобов'язанням його держав-учасниць забезпечити притягнення до відповідальності за найсерйозніші злочини, що викликають занепокоєння всієї міжнародної спільноти. Шкода, що Росія продовжує спроби підірвати мандат суду, і ми знову заявляємо про свою непохитну прихильність до твердої підтримки суду, його посадовців та персоналу, а також осіб, які з ним співпрацюють, разом з іншими державами-учасницями", – ідеться в заяві.

У тексті зазначено, що країни, які його підписали, повністю довіряють МКС "як незалежному й неупередженому органу правосуддя".

"Заявляємо про нашу рішучість захищати принципи й цінності, закріплені в Римському статуті, зберігаючи цілісність суду, не піддаючись жодним погрозам", – підсумували автори документа.

11 червня пропагандистське інформагентство "РИА Новости" повідомляло, що "скоро" Слідчий комітет РФ оголосить у розшук голову й трьох суддів МКС, які видали ордер на арешт президента РФ Володимира Путіна. 19 травня "Медіазона" писала, що МВС РФ оголосило в розшук Хана, а 22 червня "РИА Новости" поінформувало, що Айталу Росія також оголосила в розшук.

Контекст:

Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової 17 березня 2023 року. Їх підозрюють у скоєнні воєнного злочину – незаконній депортації й переміщенні населення (згідно з релізом МКС, ідеться про дітей) з окупованих районів України в Росію після початку повномасштабної війни РФ проти України в лютому 2022 року.

Наразі Путін має офіційний статус підозрюваного у скоєнні міжнародного злочину – незаконної депортації й переміщення українських дітей, зазначили в Офісі генпрокурора України. У Кремлі, коментуючи видання ордера на арешт Путіна, заявили, що Росія не визнає юрисдикції МКС. "Сам підхід до питання ми вважаємо обурливим і неприйнятним", – зазначив спікер Путіна Дмитро Пєсков.

МКС розглядає злочини проти людяності, випадки геноциду й воєнних злочинів. Він діє на підставі Римського статуту, ухваленого 1998 року й набув чинності з 2002 року. Юрисдикція суду поширюється лише на держави, які ратифікували Римський статут. Його підписало й ратифікувало 122 країни, 31 – лише підписала.

Росія підписала цей документ 2000 року, але не ратифікувала.