Польща через невелику кількість не може доправити Україні винищувачі F-16, але готова до подальшого передавання МіГ-29 – Дуда
Про це 17 травня на брифінгу в Ісландії, де відбувається саміт Ради Європи, заявив президент Польщі Анджей Дуда, його цитує PAP.
ЗМІ запитали в Дуди, чи може Польща приєднатися до "коаліції винищувачів" для України.
Президент відповів, що в Польщі "відносно невелика кількість літаків F-16" і Варшава "готова підтримати процес навчання українських пілотів". Проте, продовжив Дуда, "та кількість літаків F-16, яка в нас є, не дає нам змоги сьогодні говорити про передавання якоїсь їх частини Україні".
Водночас президент Польщі запевнив у готовності до подальшого передавання Україні літаків МіГ-29.
Однак, як зазначив Дуда, "є певна проблема", тому що в Польщі "є частина МіГ, які вже функціонують за стандартами НАТО й виконують місію Air Policing, у зв'язку із чим вони обслуговують оборону країн НАТО".
Напередодні, 16 травня, стало відомо, що Великобританія й Нідерланди домовилися про створення міжнародної "коаліції винищувачів" для України.
Польща вже передала Україні 14 винищувачів МіГ-29, проінформували 11 травня у представництві країни в ЄС.
Контекст:
Україна закликає партнерів передати їй багатоцільові винищувачі. Серед моделей, які підходять ЗСУ, переважно називають F-16.
Польща і Словаччина погодилися надати Україні винищувачі МіГ-29 радянського зразка. 17 квітня міноборони Словаччини заявило про завершення передання Україні всіх обіцяних 13 винищувачів.
Передання польських і словацьких МіГ-29 дещо посилить можливості винищувальної авіації Повітряних сил у виконанні поточних бойових завдань, але в жодному разі не вирішить питання контрнаступу й перемоги України, зазначив спікер ПС ЗСУ Юрій Ігнат. Щоб дістати перевагу в повітрі і здобути перемогу, Україні потрібні багатоцільові сучасні винищувачі із широким спектром озброєння, наголосив він. Ігнат додав, що у складі Повітряних сил є п'ять винищувальних бригад, три з них мають на озброєнні МіГ-29.
Винищувачі МіГ-29 з німецького авіапарку, які Польща передає Україні, Німеччині перейшли "у спадок" від колишньої НДР 1991 року.