Пономарьов: Путін іти не збирається. Але це не означає, що він не міг дати згоди: "Хлопці, ви щось робіть, метушіться". Так виявляють усіх нелояльних G

Путіну зараз небезпечно передавати владу наступнику, вважає Пономарьов

Фото: EPA

Президент Росії Володимир Путін не планує передавати владу наступнику й не може просто так піти, оскільки без перемоги в розв'язаній ним війні російський лідер не може гарантувати свою безпеку. Таку думку в інтерв'ю головній редакторці інтернет-видання "ГОРДОН" Олесі Бацман висловив колишній депутат Держдуми Росії, бізнесмен Ілля Пономарьов, який набув українського громадянства.

Бацман попросила Пономарьова прокоментувати "розкручування" в Росії ще одного можливого наступника Путіна – Олексія Кудріна, який нещодавно подав у відставку з посади голови Рахункової палати РФ.

"Який такий, нібито ліберальний, завжди вважали, політик, котрий не забруднений кров'ю, принаймні наскільки це нам відомо звідси, ось настільки масово, як це зробило все керівництво Росії сьогодні. Його мають призначити на якусь посаду в "Яндекс" – і нібито із цього він може піти на президентські вибори російські 2024 року або зараз: дострокові", – зауважила вона.

Бацман поцікавилася також, наскільки, за інформацією Пономарьова, на сьогодні історія з наступником у принципі актуальна.

"Це варіант, у якому Путін бере участь і сам думає про те, що план Б: у якийсь спосіб передати владу комусь, а собі дістати гарантії – або ж це варіант, коли Путіна зносять без його, звісно, участі й бажання, а на чолі Росії стає інша людина, яка вже повертає всі території й починає всі правильні процеси?" – запитала вона.

Пономарьов висловив переконання, що ймовірний наступник має відповідати "одній конкретній умові" – бути здатним домовитися із Заходом.

"Іншого сенсу у спадкоємстві немає. Тобто наступник – це спосіб закінчити цю війну. Але цю війну не можна закінчити без проблем для Путіна, без його знищення. Тобто або видавання суду, що менш імовірно, ніж його вбивство всередині Росії. Тому жодні такі публічні дії про те, що люди почали готуватися, – вони не можуть бути серйозними. Путін не може йти, поки він цієї війни не виграє", – заявив ексдепутат Держдуми.

Він вважає, що "ніхто не піде на те, щоб Путіну дати спокій".

"І сам він розумітиме, що навіть якщо він зможе якимось фантастичним шляхом через якогось [президента Туреччини Реджепа] Ердогана, через якихось євреїв, ізраїльтян домовитися із Заходом умовним про те, що вони дають йому можливість спокійно піти, – він же чудово розуміє, що будь-який наступник неминуче зіткнеться з тим, що йому доведеться з Путіним розправлятися", – сказав Пономарьов.

На його думку, такий сценарій підпорядковується законам політичної логіки.

"Тому він [Путін] не може залишитися в завислому стані. Тільки перемога у війні може йому гарантувати, що він може піти із влади. Інакше – тільки загинути разом із нею", – вважає колишній російський депутат.

Тому тему спадкоємства лідер країни-окупанта може зараз використовувати з іншою метою, вважає бізнесмен.

"Путін, на мій погляд, нікуди йти не збирається. І мало того, не може йти. Але це зовсім не означає, що він не міг дати, там, згоду: "Ви, там, хлопці щось робіть, метушіться". Бо він любить цю справу. По-перше, так виявляють усіх нелояльних одразу. Тому що ті, хто починає це підтримувати, – отже, ось вони: зрадники. Метушитися під начальником – це означає нелояльність", – переконаний Пономарьов.

Він припускає, що джерело чуток про наступників варто шукати в оточенні президента РФ.

"Люди [з російської верхівки] якось водночас при справі. Замість того щоб будувати таємні змови, вони відкрито йдуть якимсь каналом, отже, куди їх скерували тощо. Тому всі ці "відстріли" про наступників, звичайно, поширює насамперед сам Путін: ну, його оточення. Йому в цьому сенсі це вигідно", – заявив бізнесмен.

На думку Пономарьова, єдиним реальним зараз спадкоємцем Путіна є заступник глави адміністрації президента РФ Сергій Кирієнко.

"Через те, що він має і силові можливості, і політичні можливості, і фінансові можливості... І в цьому сенсі йому дуже вигідно, щоб з'являлися постаті альтернативних наступників. Бо інакше він стає "царем гори", проти якого всі об'єднуються, борються, і це дуже небезпечна позиція", – зазначив він.

Ексдепутат Держдуми РФ вважає, що Кирієнку такий відвертальний маневр теж "дуже вигідний".

"Тому, звичайно, адміністрація буде всіляко через усю свою піар-агентуру, зокрема в ліберальному середовищі якої дуже багато – всіляко тему Кудріна розганяти", – заявив Пономарьов.

Відео: Алеся Бацман / YouTube

Контекст:

Путін обіймає посаду президента Росії з 2000 року з перервою у 20082012 роках, коли був главою уряду.

За президентства Путіна Росія спочатку окупувала 2014 року Крим і розпочала збройну агресію проти України на Донбасі, а потім 24 лютого 2022 року розпочала повномасштабне вторгнення. Путін називає війну "спецоперацією", мета якої "демілітаризація" й "денацифікація" України.

2020 року до конституції РФ внесли зміни, які дають змогу Путіну знову балотуватися на посаду глави Кремля 2024 року. Він неодноразово заявляв, що поки не вирішив, чи балотуватиметься на новий строк.

Низка експертів, наприклад, виконавчий директор Українського інституту майбутнього Вадим Денисенко, прогнозують, що внаслідок військових невдач в Україні Путін може втратити владу.

Серед імовірних наступників Путіна аналітики називають Миколу Патрушева, Дмитра Патрушева, Сергія Кирієнка, прем'єр-міністра Росії Михайла Мішустіна.

Деякі експерти вважають, що після Путіна одноосібного правління в країні не буде, або, принаймні, наступником не стане ніхто з його команди.