Президент Литви закликав Швецію та Фінляндію не зволікати з поданням заявки про вступ до НАТО
За його словами, це не лише дасть змогу краще "контролювати Балтійський регіон із військового погляду", але також "зміцнить НАТО як організацію".
Науседа закликав Швецію та Фінляндію не зволікати з поданням заявки про вступ до НАТО.
Водночас він відреагував на погрози Росії збільшити свою військову присутність у Балтійському регіоні та розмістити там ядерну зброю. Науседа зазначив, що РФ кілька років зберігала її в Калінінградській області – "напевно, найбільш мілітаризованому регіоні Європи".
Контекст:
Наразі НАТО має під безпосереднім командуванням 40 тис. військовослужбовців на східному фланзі Європи – від Балтійського до Чорного морів. Це у 10 разів більше, ніж було до моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого.
У Фінляндії ймовірний вступ до НАТО почали обговорювати на тлі нападу Росії на Україну. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг говорив CNN 4 квітня, що якщо Фінляндія та Швеція подадуть заявки на членство в НАТО, Альянс здатний швидко прийняти їх.
Росія застерегла Фінляндію та Швецію від вступу до НАТО. "Якщо одна сторона – а однією стороною ми вважаємо НАТО – буде сильнішою за іншу, особливо з погляду ядерних озброєнь, то ми вважатимемо це загрозою для всієї архітектури безпеки і це буде змушувати нас вжити додаткових заходів", – заявив 8 квітня в інтерв'ю Sky News речник президента РФ Дмитро Пєсков.
Якщо Фінляндія та Швеція вступлять до НАТО, то "у Росії стане більше офіційно зареєстрованих противників", заявив 14 квітня заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв. Зокрема, він погрожував розгортанням у Балтійському регіоні кораблів із ядерною зброєю. За словами Пєскова, президент РФ Володимир Путін доручив російському міноборони "подати пропозиції щодо посилення західного флангу на тлі нарощування військового потенціалу НАТО" біля кордонів Росії.
За даними The Times, у США очікують, що Фінляндія та Швеція подадуть заявки на вступ до НАТО у червні 2022 року.