"Призведе до посилення напруженості". У ЄС стурбовані планами РФ розмістити Чорноморський флот на окупованій території Грузії

Росія шукає альтернативу Севастополю для базування флоту після атак України, зазначали ЗМІ
Фото: Минобороны России / Facebook (ілюстративне)

У ЄС стурбовані планами країни-агресора РФ створити військово-морську базу Чорноморського флоту в Абхазії, грузинському регіоні, окупованому РФ на початку 1990-х. Про це йдеться в заяві представника зовнішньої дипломатичної служби Євросоюзу, яку опублікували 6 жовтня.

"Військова присутність Росії в регіонах Абхазії та Південної Осетії, що відкололися від Грузії, є незаконною, вона порушує суверенітет і територіальну цілісність Грузії, принципи міжнародного права й міжнародні зобов'язання, узяті Росією, включно з угодою від 12 серпня 2008 року і заходами щодо її здійснення від 8 вересня 2008 року", – ідеться в тексті заяви.

Зазначають, що якщо РФ продовжить реалізацію заявлених планів, то це "призведе до подальшого посилення напруженості й загрози стабільності в регіоні".

"Європейський союз підтверджує свою тверду підтримку незалежності, суверенітету й територіальної цілісності Грузії в межах її міжнародно визнаних кордонів", – вказано в заяві.

Контекст:

"Глава" окупаційної адміністрації Абхазії Аслан Бжанія заявив в інтерв'ю, опублікованому 5 жовтня, що найближчим часом в Очамчирському районі буде пункт постійного базування військово-морського флоту РФ. Він дав інтерв'ю наступного дня після зустрічі з президентом країни-окупанта РФ Володимиром Путіним.

Як пише Reuters, коли у 2009 році почалися розмови про російську базу в Очамчирі, у НАТО висловлювали стурбованість. Журналісти припускають, що зараз такий крок може вказувати на те, що Росія шукає альтернативу Севастополю після атак України (поки окупантам доводиться виводити свої кораблі до Новоросійська), а також розширює свою військову присутність уздовж узбережжя Чорного моря в бік Туреччини.

Абхазія, як і Південна Осетія, згідно з грузинським законодавством, – окуповані Російською Федерацією території. Регіони проголосили "незалежність" від Тбілісі на початку 90-х років. У 2000-х роках незалежність Абхазії та Південної Осетії визнало чотири країни: Росія, Нікарагуа, Венесуела й Науру.