Путін "думає" над тим, щоб змінити ядерну доктрину РФ і внести в неї можливість превентивного удару

Путін: Якщо потенційний противник вважає, що можливе використання теорії превентивного удару, а ми – ні, то це нас змушує замислитися
Фото: ЕРА
Президент Росії Володимир Путін припускає ймовірність зміни ядерної доктрини РФ. Про це він заявив 9 грудня на пресконференції за підсумками візиту до Киргизстану, розшифрування наводить сайт Кремля.

Пояснюючи своє висловлювання, що якщо Росія не застосує першою ядерну зброю, то "за жодних обставин і другою не застосує", Путін сказав, що ядерна доктрина РФ передбачає можливість застосування "зустрічного удару у відповідь".

"Я розумію, що щойно ядерна зброя з'явилася, все людство непокоїть: а що буде з планетою і з нами? Я поясню деякі речі, що я мав на увазі. У Сполучених Штатів є теорія превентивного удару, перше. Друге – вони розробляють систему знезброювального удару. Що це таке? Це завдання удару сучасними високотехнологічними засобами, якого по пунктах управління мають завдавати, позбавляти противника цих систем управління тощо", – сказав Путін.

Він пояснив, що йдеться про крилаті ракети, які у Росії є і які, на думку Путіна, "сучасніші і навіть ефективніші", ніж ракети, що є у США.

"Тому якщо вже й казати про цей удар, що знезброює, то, можливо, подумати про те, щоб узяти на озброєння напрацювання наших американських партнерів та їхні ідеї гарантування своєї безпеки. Ми просто думаємо над цим. Ніхто ж не соромився, коли говорили про це вголос у попередні часи та роки. У Штатів є теорія і навіть практика, у них у стратегії, у документах це прописано, – превентивний удар. У нас – ні. У нас же, у нашій стратегії, сформульовано зустрічний удар у відповідь", – додав він.

Путін заявив, що зараз російська ядерна доктрина передбачає початок відповіді РФ після фіксації стартів ракет у супротивника.

"Це коли наша система попередження про ракетний напад фіксує старти ракет у напрямку території Російської Федерації. Фіксує – старти відбулися, потім починається відповідь, – сказав глава Кремля. – Але якщо потенційний противник вважає, що можливе використання теорії превентивного удару, а ми – ні, то все-таки це нас змушує задуматися про ті загрози, які нам створюють такими ідеями у сфері оборони інших країн".

Контекст:

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Путін заявив 21 вересня про готовність застосувати ядерну зброю у разі загрози територіальній цілісності Росії. Президент України Володимир Зеленський сказав, що не вірить у те, що РФ застосує ядерну зброю.

Держсекретар США Ентоні Блінкен 25 вересня в інтерв'ю CBS News зазначив, що США попередили РФ про ймовірні "жахливі наслідки" у разі застосування країною-агресором ядерної зброї. За даними The Washington Post, між адміністрацією президента США Джо Байдена і владою Росії триває листування, під час якого російську сторону попередили про наслідки у разі застосування ядерної зброї у війні проти України.

Наприкінці жовтня міністр оборони РФ Сергій Шойгу заявив про ймовірне застосування Україною "брудної бомби" у війні проти Росії під час телефонних розмов із міністрами оборони США, Франції, Туреччини, Великобританії, Індії та Китаю. Ці заяви означають, що Росія сама готує такий удар, наголосив Зеленський.

27 жовтня під час виступу в дискусійному клубі "Валдай" Путін заявив, що Росія "ніколи не говорила" про ймовірне застосування своєї ядерної зброї, а "тільки натяками відповідала".

За інформацією The New York Times, високопосадовці обговорювали, коли і як Росія може застосувати тактичну ядерну зброю в Україні. Таку інформацію було поширено всередині уряду США в жовтні, повідомило видання 2 листопада. За оцінками Пентагону, в арсеналі Росії є до 2 тис. одиниць тактичної ядерної зброї, яку призначено для застосування на полях битв із метою придушення звичайних сил.