Радниця міністра фінансів Макеєва попередила, що Україна може потрапити до списку офшорних країн ЄС
Україна до кінця року має виконати мінімальний стандарт угоди Організації економічного співробітництва та розвитку щодо протидії виведенню прибутку з-під оподаткування, нагадала радниця міністра фінансів Олена Макеєва.
Організація економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) занепокоєна, що Україна не підписала Багатосторонньої конвенції щодо протидії розмиванню оподатковуваної бази й виведенню прибутку з-під оподаткування (BEPS). Про це йдеться в листі генсека ОЕСР Анхеля Гурріа до президента Петра Порошенка, повідомила 12 лютого у Facebook радниця міністра фінансів Олена Макеєва.
Вона нагадала, що 24 січня в Парижі Україна не підтримала повноцінного документа про виконання BEPS, відмовившись від участі в офіційній церемонії. Водночас Київ узяв на себе зобов'язання виконати мінімальний стандарт плану дій BEPS, щоб підтвердити свою відданість боротьбі з офшорами.
Мінімальний стандарт охоплює серед іншого обов'язковий перегляд чинних конвенцій стосовно уникнення подвійного оподаткування й удосконалення процедури врегулювання суперечок.
За словами Макеєвої, невиконання мінімального стандарту до кінця 2018 року може стати причиною для включення України до списку офшорних країн Європейського союзу.
3 квітня 2016 року низка світових ЗМІ оприлюднила публікації про причетність світових лідерів і знаменитостей до схем із відмивання грошей і ухилення від податків. Проект журналістів дістав загальну назву Panama papers ("Панамський архів"), оскільки розслідування ґрунтуються на документах про офшорні схеми маловідомої фірми з Панами Mossack Fonseca.
5 листопада 2017 року опублікували матеріали міжнародної юридичної компанії Appleby, відомі із назвою Paradise Papers ("Архів райських островів"). Згідно з документами, найбагатші люди планети сховали в офшорах майже €7,9 трлн. Транснаціональні корпорації щорічно переводять у "податкові гавані" €600 млрд. У матеріалах фігурують назви таких компаній, як Nike, Apple, Uber, Facebook, Siemens, Allianz, Bayer і Deutsche Bank.
"Податковий рай" використало понад 120 політиків приблизно із 50 країн, а також бізнесмени, представники аристократичних прізвищ, спортсмени, артисти і шахраї. У розслідуваннях згадано чинного президента України.
5 грудня міністри фінансів країн ЄС затвердили чорний список офшорів, до якого увійшло 17 держав. Ці країни мали позбавити доступу до фондів Євросоюзу.
23 січня ЄС виключив із чорного списку вісім країн і територій, які погодилися усунути недоліки в оподаткуванні.