Росія, Вірменія та Азербайджан ухвалили заяву про розвиток Нагірного Карабаху
Лідери Росії, Вірменії та Азербайджану на переговорах у Москві ухвалили спільну заяву про розвиток Нагірного Карабаху. Про це повідомляють на сайті Кремля.
Підписи під заявою поставили російський президент Володимир Путін, президент Азербайджану Ільхам Алієв і прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян.
Як випливає з документа, для розблокування економічних і транспортних зв'язків Нагірного Карабаху до кінця січня 2021 року сторони створять робочу групу під керівництвом віцепрем'єрів РФ, Вірменії та Азербайджану.
Пріоритетом роботи стане автомобільне і залізничне сполучення, конкретні проєкти до кінця лютого мають надати експертні підгрупи, ідеться в заяві.
До 1 березня 2021 року група має надати для затвердження на найвищому рівні порядок, у якому будуть відновлювати й будувати нові об'єкти транспортної інфраструктури, необхідні для міжнародних перевезень через Азербайджан і Вірменію.
27 вересня 2020 року в Нагірному Карабасі спалахнув наймасштабніший протягом останніх років конфлікт. Міністерство оборони Азербайджану звинуватило Вірменію в "масштабній провокації", обстрілі позицій азербайджанської армії й оголосило про початок "стрімкого контрнаступу". Вірменська влада, зі свого боку, заявила, що азербайджанські військові ініціювали наступ на Нагірний Карабах. Під час конфлікту сторони використовували танки, важку артилерію й авіацію. Повідомляли про загиблих і поранених військовослужбовців та мирних жителів.
Обидві країни, що брали участь у конфлікті, оголосили мобілізацію. Кілька разів було досягнуто домовленостей про перемир'я в Нагірному Карабасі, але щоразу їх порушували.
У ніч на 10 листопада представники Вірменії, Азербайджану та Росії (як посередника) підписали заяву про припинення війни в Карабасі. Згідно з домовленостями, уздовж лінії зіткнення в Нагірному Карабасі розміщують 1960 російських миротворців. Азербайджан дістав право зайняти Кельбаджарський, Агдамський і Лачинський райони.
Прем'єр Вірменії Нікол Пашинян говорив, що це рішення було для нього вкрай важким, але безальтернативним. Президент Азербайджану Ільхам Алієв уточнював, що Пашиняна "змусили" підписати документ, "максимально вигідний" для Баку.
За даними міністерства оборони Азербайджану, за час сутичок у Нагірному Карабасі загинуло 2783 військовослужбовців, понад 100 бійців вважають зниклими безвісти. За даними міністерства охорони здоров'я Вірменії, під час конфлікту загинуло щонайменше 3330 вірменських громадян.